HSBC Türkiye'ye Siber Saldırı Düzenlendi, 2.7 Milyon Kişinin Kart Bilgileri Çalındı

HSBC Türkiye'ye Siber Saldırı Düzenlendi, 2.7 Milyon Kişinin Kart Bilgileri Çalındı

HSBC Türkiye’nin kredi ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı düzenlendi. Yapılan siber saldırı hakkındaki detaylar ve bankanın açıklaması haberimizde.

HSBC, Türkiye’deki yaklaşık 2.7 milyon müşterisinin kart bilgilerinin çalındığını açıkladı. Yapılan saldırı fark edildiği anda gerekli önlemleri aldığını açıklayan bankanın yaptığı açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

"Bankamız, yakın zamanda kredi kartları ve banka kartları sistemlerine yönelik bir siber saldırı tespit etmiş ve durdurmuştur. Olayla ilgili başlattığımız inceleme, BDDK ve ilgili diğer resmi kurumlarla ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği içerisinde devam etmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığı'na konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulmuştur. Bankamızın kart operasyonları normal akışına uygun olarak sürmektedir.

Söz konusu olay neticesinde, yaklaşık 2.7 milyon müşterimize ait kart ve kartın bağlı bulunduğu hesap numarası, kart son kullanım tarihi ve kart sahibi ismine ulaşılmıştır. Müşterilerimize ait başka herhangi bir finansal veya kişisel bilgiye ulaşıldığına dair bir bulgu yoktur. Tüm işlemler için kontrol ve izleme düzeyleri artırılmış, ilave güvenlik önlemleri uygulamaya alınmıştır.

Müşteri bilgilerinin gizliliği ve güvenliği, en büyük önceliğimizdir. Tüm müşterilerimize Bankamız tarafından gerekli bilgilendirme yapılmış ve özür dilenmiştir. Müşterilerimiz açısından bu olaydan kaynaklanan herhangi bir finansal risk bulunmamaktadır. Müşterilerimiz, bankacılık işlemlerine güvenli bir şekilde devam edebilirler."

HSBC’nin açıklaması bu şekilde. Ancak, bu tür olaylarda saldırıdan sonra önlem almak yerine daha önceden gerekli önlemlerin alınması gerekirdi diye düşünüyorum. İnsanların “daha güvenli” diyerek, paralarını emanet ettiği kurumların her şeye hazırlıklı olmaları gerekiyor. Başta HSBC olmak üzere, diğer tüm bankalar bu saldırıdan ders almıştır diye umuyoruz.

Snapchat'ten Kullanıcılara Büyük Uyarı

YORUMLAR