HTC Akıllı Telefon Üretmeyi Bırakabilir

HTC Akıllı Telefon Üretmeyi Bırakabilir

Güncelleme: HTC telefon üretmeyi durduracağına yönelik söylentileri yalanladı.

1997 yılından itibaren, yani yaklaşık 20 yıldır teknoloji dünyasının içerisinde olan Tayvan merkezli mobil cihaz üreticisi HTC, akıllı telefon üretim işini bırakabilir. Resmi olmayan kaynaklardan elde edilen bilgilere göre HTC mobil cihaz üretim bölümünü satmaya hazırlanıyor. Fakat bu durum HTC'nin tamamen teknoloji dünyasından çekileceği anlamına gelmiyor. HTC Vive gibi sanal gerçeklik teknolojilerini geliştirmiş ve bu ürünü ile bir hayli başarılı olmuş olan firma farklı alanlara yönelebilir.

Android akıllı telefonlarıyla tanıdığımız HTC'nin kaliteli telefonlar üretmesine rağmen piyasanın bir hayli yüksek rekabet içermesi aradığı karlılık oranını elde edememesine neden olmuş olabilir. Android işletim sistemine sahip telefonlar geliştiren Samsung, LG, Sony, Xiaomi, Huawei, Asus ve daha sayısız üretici her sene birbirinden yetenekli telefonları tüketicilerin beğenisine sunuyor. Hal böyle olunca markalar aradıkları satış rakamlarını yakalayamıyorlar. Android telefonların yanısıra Apple tarafından üretilen iPhone telefonlar da rekabeti artırıyor.

Hatırlanacağı üzere daha önceden BlackBerry ile ilgili benzer söylentiler paylaşılmıştı ve firmanın akıllı telefon üretmeyi bırakacağı duyurulmuştu. Bu söylentiler doğru çıkmıştı ve BlackBerry resmi olarak akıllı telefon işinden çekildiğini açıklamıştı. Umarız HTC de benzer bir kaderi paylaşmaz.

HTC'nin Android tarihinde en köklü firmalardan biri olduğu söylenebilir. Piyasaya ilk olarak Windows Mobile işletim sistemine sahip telefonlarla giren HTC, sonradan Android işletim sisteminin geliştirilmesine katkıda bulunmuş ve piyasaya çıkan ilk Android işletim sistemine sahip telefonu geliştirmişti.

HTC'nin telefon üretme işini bıraktığında bu üretim bölümünü Google'a devredebileceği tatmin ediliyor. Google'ın da kendi Pixel telefonlarını çıkarmaya başladığı düşünülürse bu oldukça mantıklı bir senaryo.

HTC Bolt Avrupa'da HTC 10 Evo Adıyla Piyasaya Sürülebilir

YORUMLAR