HTC İflasın Eşiğine Geldi

HTC'nin Düşüşü Devam Ediyor

Tayvan merkezli telefon üreticisi HTC, finansal açıdan zor günler geçiriyor. Şirketin ilk çeyrek gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40'lık bir düşüşle 209 milyon dolara geriledi.

1997 yılında Tayvan'ın başkenti New Taipei'de kurulan HTC, akıllı telefon devriminden sonra doğru hamleler yaparak, kısa zamanda adını duyurmuştu. 

Apple ve Samsung'un yanı sıra Huawei, Xiaomi ve ZTE gibi telefon üreticilerinin giderek büyümesi, HTC'nin akıllı telefon pazarında geride kalmasına neden oldu.

Son yıllarda düşüş trendine giren ve model sayısını azaltan Tayvanlı şirket için tehlike çanları çalıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre, 2018'in ilk çeyreğinde elde edilen gelir 209 milyon dolar oldu. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40'lık bir düşüş yaşayan şirket, Nisan ayı içinde telefon satışlarından sadece 70 milyon dolar kazandı. 

Son 16 yılın en kötü performansını gösteren şirket, yükseliş trendine girmemesi halinde çok daha zor günler geçirebilir. Geçtiğimiz yıl HTC U Play ve HTC U Ultra modelleriyle kullanıcıların karşısına çıkan şirket, beklediği başarıyı yakalayamamıştı.

2017 yılında sadece akıllı telefon değil tüm ürünlerinde yalnızca 2.42 milyar dolar gelir elde eden HTC, yaşanan gelir düşüşünden sonra markanın gelirlerini yeniden yükseltmek için sıkı bir çalışma içerine girdi.

HTC U12+ 23 Mayıs'ta Tanıtılacak

Geçmişte One M7 ve One M8 modelleriyle sükse yapan şirket, yeni amiral gemisi HTC U12+ modelini 23 Mayıs'ta açıklayacak. Snapdragon 845 işlemci, 6 GB RAM, 5,99 inç ekran, 3420 mAh pil ve Android 8.1 Oreo gibi oldukça önemli özelliklere ev sahipliği yapacak olan telefon, kamera ve tasarım tarafındaki detaylarıyla da beklentileri bir hayli yükseltiyor.

HTC U12+'ın 4000 ila 5000 TL bandında bir fiyatla piyasaya çıkması bekleniyor.