HTC, Türkiye'nin Selfie'sini Çekti

HTC, Türkiye'nin Selfie'sini Çekti

HTC Türkiye, öz çekim olgusunun Türkiye’de nasıl yaşandığını ortaya koymak üzere bir araştırma yaptı. Somera beraber sosyal paylaşım sitesi Instagram üzerinde bir araştırma gerçekleştiren HTC Türkiye, ülkenin selfie haritasını çıkardı.

Araştırma son üç ayda Instagram'da paylaşılan 70 bin '#selfie' hashtag etiketli paylaşım taranarak yapıldı. Bunlardan anlamlı bulunan yaklaşık 3 bin 500 tanesi değerlendirmeye alındı. Çalışmaya 7 bölgeden tüm iller dahil edildi. Yapılan analizde coğrafi bölgeler ve cinsiyetler arası alışkanlıklar öne çıkarıldı. Araştırmaya göre Türkiye'de erkeklerin selfie’ye olan ilgisi ön plana çıkıyor. En güler yüzlü selfie’ler ise Güneydoğu Anadolu ve Ege Bölgesi’nden paylaşılıyor.

Türk erkekleri selfie'yi daha çok seviyor

Araştırmada selfie’lerin ağırlıklı olarak iç mekanlarda çekildiği, çekenlerin de güler yüzlü ve özenli olduğu gözlemlendi. Türkiye’de erkeklerin de en az kadınlar kadar selfie-sever oldukları da bu araştırmayla ortaya çıkmış oldu. Selfie çekenlerin yüzde 49'unu erkekler, yüzde 38’ini kadınlar, yüzde 13’ünü ise hem kadın hem de erkekler ortak oluşturuyor.

Kadınlar Marmara ve Akdeniz’de erkekleri geçti

Erkekler Türkiye genelinde kadınlara oranla daha fazla selfie çekerken, bu oranların Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha belirgin olduğu da dikkati çekiyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların yüzde 60'ı erkek, yüzde 29’u kadın oluraka belirlenirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde selfie paylaşanların yüzde 63’ünü erkekler, yüzde 24'ünü kadınlar oluşturmuş. Araştırmada kadınların sadece Marmara ve Akdeniz bölgelerinde erkekleri geçtiği saptanmış.

HTC Desire Eye Fotoğrafları

HTC One Sokakta

HTC One Ödüle Doymuyor

YORUMLAR