HTC'nin Finansal Durumu Daha İyiye Gidiyor

HTC'nin uzun süren kötü ekonomik durumunun HTC One ile birlikte bir nebze daha iyiye gitmesi gözlerden kaçmıyor.

HTC'nin Finansal Durumu Daha İyiye Gidiyor

HTC uzun süredir özellikle Samsung gibi dev rakiplerinin gerisinde kalmıştı ve Android işletim sistemli akıllı telefonlarda piyasa liderliğini kaptırmıştı. Bir zamanların en büyük üreticilerinden olan HTC'nin satışlar konusundaki bu sıkıntıları hem şirket imajına olumsuz olarak yansımıştı hem de ciddi bir mali sıkıntının baş göstermesine neden olmuştu.

HTC One X, One X+ gibi rakiplerine kafa tutabilen cihazlar üretmesine rağmen şirketin diğer üreticiler karşısında ezilmesi biraz beklenmedik bir durumdu ve bu durumu tersine çevirmek için HTC One hazırlandı ve piyasaya sürüldü. Samsung Galaxy S4, Sony Xperia Z, LG Optimus G Pro gibi diğer cihazlarla başarıyla karşılaştırılabilen HTC One anlaşılan o ki şirketin durumunu biraz daha iyi bir hale getirdi.

Mart 2013'te 540 milyon dolar gelir elde eden firmanın Nisan 2013'te 660 milyon dolar gelir elde etmesi de HTC One'ın bu kaldıraç etkisinin bir göstergesi. Ancak yine de Nisan 2012'deki 1.2 milyar dolarlık geliri dikkate aldığımızda HTC hala eskisinin yarısı kadar gelir elde edebiliyor.

Şirketin 2013 ikinci çeyrek gelir beklentisi ise toplamda 2.73 milyar dolar olarak belirtiliyor. Nisan sonunda ABD'de de satışa sunulan HTC One'ın bu rakamı daha da yukarı çekip çekemeyeceğini birlikte göreceğiz.

SkyDrive 250 milyon kullanıcıya ulaştı

YORUMLAR