HTML 5 Platformundaki Oyunlar 100 Milyar Dolarlık Bir Pazar Vaat Ediyorlar

HTML 5 Platformundaki Oyunlar 100 Milyar Dolarlık Bir Pazar Vaat Ediyorlar

İki boyutlu vektörel grafiklerin dinamik bir biçimde kullanılarak geliştirildiği HTML 5 oyun platformu son 4 yıldır Flash oyunların da gözden düşmesiyle hızlı bir çıkış yakalamıştı. Önümüzdeki bir yıl içerisinde HTML 5 oyunların mobil platformlarda bu çıkışını sürdüreceği ve oyun pazarına 100 milyar dolarlık bir potansiyel katacağı söyleniyor.

Hyper Text Markup Language tamlamasının kısaltılmışı olan web programlama dilinin 5’inci nesil hali olarak da bilinen HTML 5, yükselişine Facebook’un Canvas alt yapısıyla başlamış ve kısa sürede Flash oyunları tahtından etmeyi başarmıştı. HTML5’in en önemli özelliği, Canvas üerinde 2D veya 3D çizim yapılabilmesi ve video-audio desteği ile görüntü oynatabiliyor olmasıydı. Bu özellikler de oyunlarda son derece akıcı ve renkli tecrübelerin kapısını aralamıştı.

HTML 5 Oyunların Avantajları

Bu platformun en önemli özelliği web tarayıcısı alt yapısını kullanarak oyunların oynanabiliyor olması. Yani; akıllı telefonlardan, tabletlerden, Android veya iOS cihazlardan, Windows Phone’lardan, PC’den dizüstüne kadar her işletim sisteminden HTML 5 oyunlara ulaşılabiliyor. Canvas sayesinde yüksek grafik performanslı oyunlar geliştirilebildiğinden oyun severler kaliteli oyun tecrübesi yaşayabiliyorlar.

İşte bu avantajlarından dolayı bir sene içerisinde HTML 5 oyunlarda patlama yapacağını ve oyun pazarında 100 milyar dolarlık bir potansiyel yaratacağının işaretini veriyor.

Venturebeat web sitesinde yayınlanan habere göre, hem ucuz, hem hızlı, hem de abartılı donanım ihtiyacı olmayan, oyun geliştiricileri tarafından çokça tercih edilen HTML 5 oyun platformu oyunları kısa zamanda pazarı ele geçirecekler. 

Facebook, Video Oynatıcılarını Flash Player Yerine HTML 5 İle Değiştirdi

Oyunlar İçin HTML5 ve Flash Karşı Karşıya (İnfografik)

YORUMLAR