Huawei, 48 Megapiksellik Kamerasıyla Dikkat Çeken Nova 4'ü Duyurdu

Huawei Nova 4 1

Huawei, 25 megapiksellik ön kamerası için tasarlanmış olan dairesel 'zımba deliği' benzeri yeni delik tasarımıyla ilgili haftalardır çeşitli ip uçları veriyordu. Şirket sonunda bu tasarımla birlikte gelen yeni amiral gemisi Nova 4’ü tanıttı.

Samsung’un geçtiğimiz hafta tanıttığı Galaxy A8s’te de ön kamera yerleşimi için benzer bir tasarımın yer aldığını görmüştük. Fakat Huawei’nin yeni akıllı telefonu Nova 4’te ön kamera için tasarlanan bu deliğin daha küçük bir yapıda olduğu görülüyor. Bunun, görüntü kalitesi için herhangi bir etkisi olup olmadığını ise zamanla göreceğiz.

Huawei’nin alt markası Honor da geçtiğimiz hafta, Nova 4 ile birçok ortak özelliği bulunan View 20 adlı yeni amiral gemisini duyurmuştu. Aynı ön kamera deliklerinin yanı sıra her iki telefonun arka bölümünde de 48 megapiksellik ana kameralar yer alıyor. Nova 4’ün arka bölümünde üç kameradan oluşan bir kurulum söz konusuyken Honor, View 20’nin arka bölümünü henüz göstermedi.

Huawei Nova 4 2

View 20’den farklı olarak Nova 4 gücünü, View 10 ve Huawei P20 Pro’da da kullanılan Kirin 970 işlemcisinden alıyor. Honor’un yeni akıllı telefonu ise Kirin 980 işlemcisiyle donatılacak. Nova 4’ün diğer özellikleriyse şu şekilde; 6.4 inç 2310 x 1080 piksel çözünürlüklü bir ekran, 8 GB RAM, 128 GB depolama alanı, arka kısma monte edilmiş parmak izi sensörü, USB-C üzerinden 18W hızlı şarj ve 3.750 mAh’lik bir batarya.

Yukarıda belirtilen özelliklere sahip olan bir Nova 4 yaklaşık 490 dolardan (yaklaşık 2.640 TL) satılacak. Ancak telefonun 48 megapiksel yerine 20 megapiksellik bir kamera sunan daha uygun bir versiyonu da bulunacak ve bu versiyon da yaklaşık 450 dolardan (yaklaşık 2.425 TL) satılacak. Nova 4’ün ilk olarak Çin’de satışa çıkarılmasının ardından Hindistan ve Avrupa’da da satışa çıkarılması bekleniyor.