Huawei, ABD'nin İran Ambargosunu Delmekle Suçlanıyor

Huawei, ABD'nin İran'a Uyguladığı Ambargoyu Delmekle Suçlanıyor

Çinli şirketlerle ABD hükümeti arasındaki soğuk savaşta yeni bir perde daha açıldı. Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Huawei, Washington hükümetinin İran'a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlanıyor.

Çin'in en büyük ikinci telefon üreticisi olan ZTE'yi 'Amerika'dan elde ettiği teknolojiyi paravan şirketlerle İran'da sattığı' gerekçesiyle 890 milyon dolar para cezasına çarptıran ABD, bunun bir devamı olarak geçen hafta da, Çinli şirketin Amerika'dan 7 yıl boyunca donanım satın alamayacağını açıklamıştı. 

huawei ABD

Trump hükümetinin hedefinde ise bu kez Huawei bulunuyor. Çinli şirketin,  ABD Adalet Bakanlığı tarafından İran'a uygulanan ambargoyu delmek suçlamasıyla soruşturma altında olduğu ve ZTE ile benzer bir kaderi paylaşabileceği söyleniyor.

ABD'nin Huawei ve ZTE gibi Çin menşeli şirketlere yönelik baskısı yıllar önceye dayanıyor. Washington, Çin devletini ABD başta olmak üzere diğer ülkelerde teknoloji casusluğu yapmak için Huawei ve ZTE gibi şirketleri kullanmakla suçlamıştı.

Bu yılın başlarında ABD'nin en büyük iki telekom şirketi AT & T ve Verizon, ABD istihbaratının Huawei'nin Çin hükümetiyle olan bağlarından endişe duyması sebebiyle Huawei ile olan anlaşmalarını iptal etmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei'nin tüketici ürünleri bölümü CEO'su Richard Yu, AT & T ortaklığının iptal edilmesini "Amerikan hükümetinin, Huawei'nin ABD pazarındaki yükselişini engellemeye yönelik faaliyetlerinin farkındayız" sözleriyle değerlendirmişti.

Öte yandan Huawei'nin ZTE'ye kıyasla şu an için daha iyi bir noktada olduğunu söyleyebiliriz. Zira şirket, kendi işlemcilerini üretmesi sebebiyle Qualcomm ve Intel gibi Amerikan teknoloji devlerine tamamen bağımlı değil.  

Yine de ABD ile Çin arasında patlak veren ticaret savaşının bir ucu da Huawei'ye dokunmuşa benziyor. Çin'in en büyük telefon üreticisi, ZTE ile aynı kaderi paylaşarak ABD pazarından men edilecek mi, bekleyip göreceğiz.