Huawei Çalışanı, Casusluk İddiaları Nedeniyle Tutuklandı

Huawei Çalışanı Casusluk İddiaları Nedeniyle Polonya'da Tutuklandı

Polonya’nın istihbarat teşkilatı, Çinli teknoloji devi Huawei’in bir çalışanını casusluk iddiaları nedeniyle tutukladı.

Huawei, şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou’nun İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’da tutuklanmasının ardından, bir başka tutuklama olayı ile karşı karşıya.

Polonya merkezli televizyon kanalı Telewizja Polska’ya (TVP) göre, Huawei’nin satış direktörü, Polonya iç güvenlik ajansının eski bir üst düzey yetkilisi ile birlikte salı günü tutuklandı.

Huawei çalışanının Çin vatandaşı olduğu, eski iç güvenlik yetkilisinin ise Fransız telekomünikasyon şirketi Orange’ın Polonya’daki yan kuruluşu için çalışan bir Polonyalı vatandaş olduğu söyleniyor. TVP göre, her ikisi de en az üç ay boyunca gözaltında tutulacak ve on yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Huawei ve Orange’ın ofislerini arayan Polonya İç Güvenlik Ajansı, belgelere ve elektronik dökümanlara el koydu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Huawei sözcüsü, durumun farkında olduklarını ve araştırmaya devam ettiklerini söyledi. Şimdilik herhangi bir yorumda bulunmayacaklarını belirten sözcü,”Huawei, faaliyet gösterdiği ülkelerde geçerli olan tüm yasalara ve düzenlemelere uyuyor ve her çalışanımızın, bağlı oldukları ülkelerdeki yasalara ve düzenlemelere uymasını istiyoruz” dedi.

Huawei’in sahibi Ren Zhengfei'nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle 1 Aralık’ta Kanada’nın Vancouver kentinde gözaltına alınmıştı.

11 Aralık’ta hakim karşısına çıkan Vancou, 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakılmıştı. Huawei veliahtı, ikinci bir mahkeme kararına kadar Vancouver’daki evinde ikamet etmek zorunda kalacak.