Huawei'den ABD'ye White House Göndermesi

Huawei ABD savaşı

Çin’in en büyük teknoloji şirketlerinden Huawei hakkında Amerika Birleşik Devletleri tarafından konulan ticaret yasaklarını delmek suçlamasıyla çeşitli araştırmalar sürerken, son günlerde yaşanan Çin ve ABD arasında ticaret savaşları, şirketin üzerindeki baskıyı artırmaya başladı. Huawei de yeni kurduğu gizli araştırma merkezine White House takma ismini vererek, kendince konuya gönderme yapmış oldu.

İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik konulan ambargoları deldiği söylenen Huawei ile ABD’nin arası son günlerde bir hayli açıktı. Hatta Huawei’nin kurucusunun kızı olan ve aynı zamanda Huawei’de CFO görevini üstlenen Sabrina Meng Wanzhou’nun ABD’nin isteğiyle Kanada’da tutuklanması çekişmeyi en üst seviyeye götürürken, Huawei konuyla ilgili ilginç bir tepki verdi.

Çin’de kurduğu yeni kampüs binasına gizli araştırma üssü inşa eden Huawei, Bloomberg’in aktardığına göre yeni tesisine White House adını verdi. Huawei’nin üzerinde uğraştığı yeni teknolojiler konusunda çalışmalar yürütmesi planlanan araştırma merkezinin Amerika Birleşik Devletleri başkanlık sarayının adı olan White House ile anılması, olayın direkt olarak çekişmeyle alakalı olduğunu akıllara getirdi.

60 binden fazla çalışana hizmet etmek üzere tasarlanan ve devasa büyüklüğüyle Huawei’nin geldiği noktayı gösteren yeni kampüste yer alan gizli araştırma laboratuvarınaysa çok az sayıda ziyaretçinin girmesine izin verileceği belirtildi.