Huawei En Sonunda Kendi İşletim Sistemini Geliştiriyor

Tüm dünyada büyük bir yükseliş gösteren Huawei, maalesef ABD'li kullanıcılara istediği pazarlamayı sunamadı. ABD'nin, İran'a uyguladığı ambargoyu delen ve bundan dolayı ABD hükümeti tarafından çeşitli cezalara tabi tutulan Huawei'nin Android yasağı alması da gündemdeydi. Bundan dolayı Çinli üretici kendi işletim sisteminin hazırlıklarına başladı.

Qualcomm ve Google ürünlerini kullanması konusunda yasak getirileceği ön görülen şirketin halihazırda ABD içerisinde satış yapması mümkün değil. Bundan dolayı AT&T ile yaptığı anlaşmayı feshetmek zorunda kalan Huawei, yavaş yavaş b planını devreye sokmaya başladı. Yonga seti olarak kendi ürünlerini üreten (Kirin) ve kullanan Çinli üretici, işletim sistemini de Google'dan alamayacağı için geliştirmeye başladı. Son birkaç yıldır global olarak hızla büyüyen şirketin bir anda ambargo alması ve böylesine büyük bir sorunla karşılaşması da kullanıcıları üzmüş durumda.

Ayrıca İran'a uygulanan ambargoyu ZTE ile birlikte delen ve ZTE'nin başına gelenleri yaşamamak için önceden önlem almaya çalışan Huawei'in işletim sistemi konusunda başarılı olup olamayacağı henüz bilinmiyor. Çünkü bugüne kadar Microsoft, Samsung gibi büyük şirketler bile kendi işletim sistemlerini geliştirmiş ve başarıyı yakalayamamışlardı. Bundan dolayı Çinli üreticinin geliştireceği yazılımın başarısı daha şimdiden tartışma konusu oldu.

Son olarak Huawei tüketici iş grubunun CEO'su Richard Yu, ABD'ye girme konusunda hala kararlı olduklarını ve ABD'li kullanıcılara satış yapabileceklerine inandıklarını dile getirmişti. Bakalım Çinli şirket ABD üzerindeki yasaklarını kaldırmayı başarabilecek mi, yoksa b planını devreye sokacak mı, zamanla göreceğiz.