Huawei İle ilgili Kafalar Karışık: Trump'ın Danışmanı Farklı Konuştu

ABD'nin ticari olarak kara listeye aldığı Huawei’de sular bir türlü durulmuyor. Donald Trump kısa bir süre önce G20 zirvesinde Huawei ile ilgili kısıtlamaların adil olmadığından bahsetmişti. Ancak ABD danışmanları, konuyla ilgili oldukça farklı yorumlar yaptı. İşte haberimizin detayları.

Bundan kısa bir süre önce Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı G20 zirvesindeki görüşmeler sonucunda olumlu kararlar aldılar. Özellikle de ABD'nin şirketlerin Huawei’ye satış yapabileceğinin açıklaması, herşeyin  yoluna girdiği ile ilgili umutları artırdı. Ancak görünen o ki Trump hükümeti, çok daha farklı işlerin peşinde.

Huawei için şartlı af düşünülüyor

ABD her ne kadar Huawei’nin kendi ürünlerini alabileceği yönünde izin verse de, muhtemelen bu belirli bir kısıtlamaya maruz kalacak. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Trump'ın sözleri için bağlayıcı olmadığını ifade etti.

ABD tarafından Huawei ekipmanları birer casus yazılımı olarak görülüyor. ABD, dünyanın tamamındaki müttefiklerine Huawei ürünlerini almamaları için özel bir baskı yapmıştı. Bu baskı sonucunda Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeler bile 5G altyapısını Huawei’den almaktan vazgeçti.

Huawei CEO'su  konuyla ilgili  yaptığı açıklamalarda, kısmi bir af olacağını ifade etmişti  Onun bu öngörüsü doğru çıktı. Huawei, özellikle de Google ve Android desteğini almazsa, çok büyük zararlara uğrayabilir. Bakalım ilerleyen dönemlerde Huawei için ne tür planlar devreye sokulacak?

YORUMLAR