Huawei’in Sahibinin Kızı Kefaletle Serbest Bırakıldı

Huawei’nin Sahibinin Kızı Kefaletle Serbest Bırakıldı!

Bu ayın başlarında, ABD’nin İran’a uyguladığı amborgaları delmek suçlamasıyla Kanada’da tutuklanan Huawei’in Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest bırakıldı.

Çinli teknoloji devi Huawei’in sahibi Ren Zhengfei'nin kızı ve şirketin Mali İşler Direktörü (CFO) Mıng Vancou, Washington yönetiminin talebi üzerinde İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Kanada’nın Vancouver kentinde gözaltına alınmıştı.

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşının bir parçası olarak gösterilen olay, teknoloji dünyasında bomba etkisi yaratmıştı. Olayın ardından Michael Kovrig isimli Kanadalı eski bir diplomatı Çin’de gözaltına alan Pekin hükümeti, krize başka bir boyut kazandırmıştı.

Hükümsüz sona eren bir önceki kefalet duruşmasının ardından bir kez daha hakim karşısına çıkan Huawei CFO’su Vancou, 10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı serbest bırakıldı.

Huawei'nin CFO'u tutuklandı

Söz konusu miktarın 7 milyonu nakit ve 4 milyonu gayrimenkul olarak ödeyecek olan Vancou, ikinci bir mahkeme kararına kadar Vancouver’daki evinde ikamet etmek zorunda kalacak. Huawei veliahtının ayak bileğinde 7/24 izlenmesini sağlayacak bir GPS alıcı olacak. Ayrıca şartlar arasında Vancou’nun tüm pasaportlarını Kanadalı yetkililere teslim etmesi de bulunuyor.

Vancou’nun kefaletle şartlı serbest bırakılmasının ABD, Kanada ve Çin üçgenindeki tansiyonu biraz da olsa düşüreceği tahmin ediliyor, ancak Huawei CFO’su Birleşik Devletler’e iade edilmesi halinde 30 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. Kanada, Amerikalı yetkililerin iade talebinde bulunmaları için 60 gün sürelerinin olduğunu bildirdi.

Eski bir Çin ordusu mensubu olan Ren Zhengfei tarafından 1987 yılında Shenzhen  kentinde kurulan Huawei, bugün dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketleri arasında yer alıyor. Son dönemde 5G teknolojilerine yaptığı yatırımlarla dikkat çeken şirket, yakın zaman önce Apple’ı geride bırakarak dünyanın en çok telefon satan ikinci üreticisi olmuştu.