Huawei Mate 30 Serisi, Resmi Google Sertifikasına Sahip Olmayacak

Huawei Mate 30 Serisi, Resmi Google Sertifikasına Sahip Olmayacak

Washington hükümetinin, Huawei’in ABD şirketleri ile ticari ilişkilerini sürdürmesine ve geçici lisansın uzatılmasına izin vermesine rağmen, Çinli teknoloji devinin sorunları henüz çözülebilmiş değil. Reuters ’ın raporuna göre, Shenzhen merkezli şirketin yeni amiral gemileri Mate 30 ve Mate 30 Pro, Google’ın resmi uygulamaları olmadan piyasaya sürülecek.

Bir Google sözcüsü Reuters ’a verdiği demeçte, ABD yasağı nedeniyle Huawei Mate 30 serisinin resmi Google Play sertifikasıyla satılamayacağını, bu yüzden Google Maps ve Gmail gibi uygulamaları çalıştıramayacağını söyledi.

Kısacası Mate 30 serisi, etkileyici bir dörtlü kamera sistemine sahip olsa da, Play Store’dan mahrum kalacak. Çinli şirketin alternatif bir uygulama mağazasıyla birlikte Android'in açık bir sürümünü çalıştırması gerekebilir.

Huawei, bu ayın başlarında yeni işletim sistemi HarmonyOS’u duyurmuştu; ancak şirket, geçen hafta yaptığı açıklamada, söz konusu işletim sistemini bu yıl bir telefona entegre etme gibi bir planlarının olmadığını söylemişti. 

Çinli markanın önümüzdeki ay Mate 30 serisini Avrupa’da tanıtması bekleniyor. Bununla birlikte, şu an resmi Google sertifikasına sahip olmayan akıllı telefonun Çin dışındaki ülkelerde nasıl satılacağı konusunda henüz bir netlik yok.

Mate 30 serisi özellikleri itibarıyla oldukça etkileyici olsa da, yaşanan son gelişme Huawei’in hedeflediği satış rakamlarına ulaşmasını engelleyebilir.

YORUMLAR