Huawei'nin Yükselişinde Çalışanların Fedakarlıkları Dikkatlerden Kaçmadı

Huawei'nin Yükselişinde Çalışanların Fedakarlıkları Dikkatlerden Kaçmadı

Huawei, son birkaç senede hiç beklenmedik bir çıkış yaparak, en çok satış yapan üçüncü telefon üreticisi olmayı başardı. Ortaya çıkan yeni haberler, şirketin bu başarısının ardında, fedakar çalışanlarının olduğu gösterdi.

Dünya'nın en çok okunan ekonomi mecralarından bir tanesi olan Wall Street Journal'in haberine göre; Huawei'nin yükselişinin en büyük sırrı, varını yoğunu ortaya koyan çalışanları. Şirketin birkaç yıllık büyüme sürecinde çalışanlar, "tatillerini yakacak ve fazla mesai ücreti almayacak kadar isteklilerdi ve bazı zamanlar, kurumsal ilerlemenin kaydedilebilmesi için her şeylerini adamışlardı"

Eski bir Çin Halk Kurtuluş Ordusu mühendisi olan Ren Zhengfei tarafından kurulan ve demir yumrukla yönetilen Huawei, önümüzdeki beş yıl içerisinde Apple ve Samsung gibi iki devi geçerek, en çok satılan telefon üreticisi olmayı planlıyor. 

Ren Zhengfei, Huawei'nin çalışanları arasında belirli bir çalışma felsefesini benimsetmeyi başardı. Birçoğu öyle adanmış ki; tatil planlarını düşürmek ve fazla mesai talep etmeden fazla mesai yapmak istiyorlardı. Fabrikada çalışanlardan bir tanesi olan Meng Bo: "Eğer kendinizi şirketinize adarsanız, şirketiniz asla sizi yarı yolda bırakmaz." diyor. Bir başka örnek de 2014 yılında yaşandı. Huawei'nin Batı Afrika ülkelerinde bulunan çalışanları, Ebola virüsünün yayılmasına rağmen çalışmaya devam ettiler ve şirket onları o ülkelerden geri çekmek istemesine rağmen bunu kabul etmediler. 

Böylesine özverili çalışanları tetikleyenin birkaç güzel konuşma olduğunu da düşünmeyin. Şirketin Çinli personeli, ücretli tatil günleri ve fazla mesai için gönüllü olarak çalıştıklarını söylediği "özel bir çalışan sözleşmesi" imzalamayı kabul edebiliyor. Anlaşmayı imzalayanların, tazminatlarının bir parçası olarak en sonunda şirketten hisse alacağı da konuşulanlar arasında kendisine yer buluyor.

Huawei çalışanlarının buna benzer birçok "kahramanlık" hikayesi daha mevcut: İnternet alt yapısı kurmak için Sibirya'da sıfırın altında durmadan çalışmaları ya da Almanya operasyonunu başlatmak için bir küvette yatmaları gibi... Yine de Wall Street Journal'in belirtemediği bir durumu da biz belirtelim; Çin'e gidip röportaj yapmak isteyen basın mensupları çoğu zaman engellemelerle karşılaşıyorlar. İzin alınarak yapılan röportajların çoğunda ise işçiler önceden tembihleniyor ve Çin'in ne kadar güzel bir yer olduğu söyletiliyor. 

Huawei, P9 Kamerasıyla İlgili Büyük Bir Skandala İmza Attı

Huawei P9’a Gelen Güncelleme Kullanıcıları Mutlu Etti

YORUMLAR