Hubble'dan 15 Bin Galaksili Uzay Panaroma Görüntüsü

Hubble 15 Bin Galaksili Uzay Panaroma Görüntüsü

Uzaya fırlatıldığı 1990 yılından bu yana insanlık adına çok önemli gözlemler yapan Hubble Uzay Teleskobu, bu sefer de oldukça önemli bir Uzay panaroma görüntüsü kaydetti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Hubble’ın kaydettiği Uzay panaroma görüntüsünün, bugüne kadar görüntülenmiş en kapsamlı Galaksi panaromalarından birisi olduğunu ifade etti.

Hubble’ın mor ötesi kamerası tarafından tespit edildiği belirtilen ve 15 bin Galaksi’yi içerdiği söylenen görüntü, NASA’nın resmi internet sitesinde paylaşıldı.

NASA, Hubble tarafından kaydedilen Uzay panaroma görüntüsünde, 12 bini Yıldız üreten Galaksi olmak üzere toplamda yaklaşık 15 bin Galaksi’nin yer aldığını belirtti. Galaksi’lerden bazılarının oluşumunun 11 milyar yıl geriye gittiği ifade edildi.

Şimdiye dek Evren’deki kozmik bulmacanın kayıp halkası olarak görülen ve hakkında çok az şey bildiğimiz mor ötesi ışınlar, günümüzde uzay gözlem ve araştırmalarında çok önemli bir rol oynuyor. Hubble ve diğer teleskoplardan elde edilen kızıl ötesi ve optik gözlemlerin bir araya getirilmesi, Evren’i bütüncül olarak daha iyi anlamamıza katkı sağlıyor.

NASA ile Avrupa Uzay Ajansı ve Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü ortaklığında geliştirilen Hubble Uzay Teleskobu, 1990'dan bu yana Dünya yörüngesinde uzay gözlemleri yapmaya devam ediyor.