Hükümet İnternet Sitelerini Engellemeyi Değil, Yavaşlatmayı Tercih Ediyor

Hükümet İnternet Sitelerini Engellemeyi Değil, Yavaşlatmayı Tercih Ediyor

Ülkemizde uygulanan internet politikalarını mercek altına alan Reuters HAber Ajansı tarafından yapılan analizlere göre, hükümet için bazı siteleri yavaşlatmak, siteleri tamamen engellemekten daha kullanışlı bir yöntem.

Sonuncusu geçtiğimiz hafta Atatürk Havalimanı'na yapılan saldırıdan sonra uygulanan internet sansürü artık sıkça karşılaştığımız bir tabir haline geldi. Bu konuyla ilgili ülkemizdeki internet politikalarını mercek altına alan Reuters, ülkemizde sosyal medyaya uygulanan karatmanın kasti olduğunu analizlerinde belirtiyor. Yapılan analizlerde Çin ve İran gibi ülkeleri de inceleyen Reuters, internete uygulanan sansürün insan hakları ve internet aktivistleri tarafından eleştirildiğini de anımsattı.

İnternetin Yavaşlatılması İnkar Ediliyor

Geçtiğimiz gün BM İnsan Hakları Konseyi tarafından "insan hakları ihlali" olarak tanımlanan internet sansürüne değinen analizler, Türkiye'de uygulanan internet kesintilerinin daha agresif uygulandığını da vurguladı. Konuyla ilgili Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, Türkiye'nin internet kısıtlaması yaptığını redderken, geçen haftaki yavaşlamanın da yoğun trafikten kaynaklandığını söyledi. Ayrıca yavaşlamanın gerçekleştiği saatlerde yayın yasağının da gelmesi akıllarda soru işaretleri bıraktırdı. Öte yandan hükümet tarafından uygulanan yavaşlatmayla ilgili olarak TTNET, UyduNET ve Turkcell gibi firmalar açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. 

İnternet Sansürü Saldırıların Bir Parçası

Analizlerde sosyal medyaya olan erişim kısıtlanmasının sıklaşan saldırıların bir parçası olarak nitelendirildiği de belirtilirken, “İnsan hakları grupları, Erdoğan yönetiminin artan güvenlik tehditleri karşısında muhalif sesleri emsalsiz şekilde bastırmasını kınıyor. Kendisi de resmi bir Twitter hesabı sahibi olmasına karşın, Erdoğan sosyal medyadan hoşlanmadığını söylüyor. Türkiye’de bir internet sitesinin engellenmesi temyiz edilebilir bir mahkeme kararı gerektiriyor. Tespiti daha güç olan yavaşlatma ise kullanıcı ve site sahiplerini bir belirsizlikle bırakıyor. şeklinde açıklama yapıldı.

Yapılan analizlerden de anlaşılacağı üzere internet sitelerini engellemek için hukiki işlemler gerekirken, internetin yavaşlatılması daha hızlı ve kullanışlı bir şekilde uygulanabiliyor.

İnternetin Sansürlenmesi Artık İnsan Hakları İhlali Sayılacak

Sosyal Medyayı İş Yerinde Kullanmak İşten Çıkarılma Sebebi Olamayacak

YORUMLAR