Hükümetler, Binlerce iPhone'a Erişim İçin Apple'dan İzin Almış

Apple iPhone Erişim İzni 1

ABD merkezli akıllı telefon üreticisi Apple, 2018 yılına ait Şeffaflık Raporu’nu yayınladı. Rapora göre, bu yıl içerisinde 32 bin 342 hükümet, 163 bin 823 Apple cihazına ulaşmak için başvuruda bulunmuş. 218 sayfalık raporda, önceki altı aylık rapora göre talep sayılarında yüzde 9’luk artış olduğu görülüyor.

Independent’de yer alan bilgilere göre, Apple’ın cihazlarına ulaşmak için en çok başvuruda bulunan ülke yüzde 42’lik oranla Almanya oldu. Almanya’nın başvuru sebeplerinin başında 'kayıp ya da çalıntı cihazları soruşturmak' olduğu ifade edildi.

Apple’a en çok başvuru yapan ikinci ülkenin ise 14 bin 911 cihaz için 4 bin 570 başvuruda bulunan ABD olduğu bildirildi. ABD’nin başvuru sebeplerinin başında 'iTunes Hediye Kartı ve kredi kartı sahtekarlığı soruşturmaları' yer alıyor. ABD’den sonra listenin üçüncü sırasında 2 bin 606 cihaz için 572 başvuru yapan İngiltere bulunuyor.

Apple iPhone Erişim İzni 2

Apple kendisine gelen talepleri, 'kayıp ya da çalıntı cihazları soruşturma' veya 'kredi kartı sahtekarlığı soruşturmaları' gibi sebepler olması durumunda kabul ediyor. Şirket, mahremiyet, kişisel verilerin gizliliği gibi konulara önem veriyor ve bu doğrultuda uyguladığı politikalar kapsamında 'belirsiz, uygunsuz veya geçerli bir yasal uygunluğu olmayan' başvuruları kabul etmiyor.

Apple CEO’su Tim Cook bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, kullanıcıların mahremiyetini korumak için her zaman çaba sarf ettiklerini belirterek, "Böyle bir şey yapsak şimdikinden daha fazla para kazanabilirdik ancak yapmamayı seçtik. Çünkü mahremiyet temel insan haklarından biridir." ifadelerine yer vermişti.