HÜRKUŞ'un İniş Takımları Uludağ Üniversitesinden

HÜRKUŞ Uludağ Üniversitesi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından üretilen Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Türkiye’nin son zamanlardaki en büyük havacılık yatırımlarından bir tanesiydi. Tamamen yerli uçak üretme projesinin ilk aşaması olan HÜRKUŞ için bugün Uludağ Üniversitesinden güzel bir haber geldi.

2006 yılında SSM ve TUSAŞ iş birliğiyle geliştirilmeye başlanılan HÜRKUŞ, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarlanması, geliştirilmesi, test ve doğrulamasının yapılması, üretiminin ve sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ve sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulması hedefiyle ortaya çıkmıştı. Ülkemizdeki kurumların bir uçağı baştan sona kendi imkanlarıyla üretmeleri için ortaya atılan fikir, 2013 yılında uçacak vaziyete getirilmişti.

2003 yılından bu yana üstüne silah takılması, daha güçlü motorlarla uçması gibi çeşitli değişikliklere de uğrayan HÜRKUŞ için bugün Bursa’da bir açıklama yapıldı. TAI'nin Teknik Danışma Kurulu üyesi olan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, TAI'nin henüz 2 adet olarak ürettiği HÜRKUŞ için seri üretime geçme aşamasında bulunduğunu söyledi. Uçağın Türkiye’den İngiltere’ye kadar sıkıntısız şekilde uçabildiğinin altını çizen Ulcay, yakın zaman önce yaptıkları kimi girişimlerin ardından uçağın iniş takımlarını Uludağ Üniversitesi bünyesinde geliştirme kararı aldıklarını söyledi ve şunları ekledi:

Son dönemde yaşananlar nedeniyle Avrupa, bazı parçaları vermekten imtina ediyor ya da ihraç etmemek şartıyla veriyor. Biz üniversite olarak işin içine girdik ve iniş takımlarını yapmaya talip olduk. Bizim öncülüğümüzde oluşan konsorsiyumda Bursa, Ankara ve İzmir'den 15 firma ile farklı üniversitelerden akademisyenler yer alıyor. Normalde 30 milyon liraya mal olacak uçak, seri üretime geçilmediği için yaklaşık 100 milyon liraya mal olabiliyor. Seri üretime geçip Hava Kuvvetlerimiz için üretim yapmamız lazım ayrıca proje aşamasında olan HÜRJET ve Milli Muharip Uçağı'nın da iniş takımlarını yapmak istiyoruz.

YORUMLAR