Hyperlapse Windows Phone Sürümü Beta Aşamasına Ulaştı

Hyperlapse Windows Phone Sürümü Beta Aşamasına Ulaştı

2014 yılının yaz aylarında Microsoft Research, Hyperlapse ile ilgili projelerini su yüzüne çıkartmıştı. Hyperlapse'ın ne anlama geldiğini özetle anlatmak gerekiyorsa, birinci kişi obejtifinden yapılan çekimleri hızlandırdıktan sonra sallanan görüntüyü sabit ve daha akışkan bir forma ulaştıran bir video algoritmasından bahsediyoruz. Yaklaşık bir senedir süren çalışmalar sonucu Windows Phone'a uyarlanabilir bir versiyon yaratılabildi ve uygulama şu anda kapalı beta sürümü olarak seçilmiş kullanıcılar tarafından test ediliyor.

Microsoft'un seçmiş olduğu test grubu dışında kullanıma açılmayan Hyperlapse Mobile Beta isimli uygulama, istenilen kaliteye ulaştığı an paylaşıma açılacaktır. Bu sürenin yaklaşık iki ay olacağı düşüncesindeyiz. Windows Hyperlapse, Go Pro gibi aksiyon kameralarının sağlamış olduğu çekimleri sabitlemek için başarılı bir yöntem olarak görünüyor, ancak mobil versiyonunun çıkacak olması da elbette güzel bir fikir olmuş.

Instagram ekibi tarafından yapılan aynı isimli Hyperlapse uygulamasına baktığımızda Microsoft ile benzer sonuçların yakalandığını görüyoruz. Ne var ki bu uygulama şimdilik sadece iOS cihazları için var. Görüntüleri ve hareketleri yumuşatarak sabitleştiren uygulama, telefonun jiroskop ölçülerinden yararlanıyor ve sarsılma oranını azaltıyor. Oldukça başarılı bir şekilde çalışan uygulama ile birlikte Microsoft'un yaratmış olduğu projenin geri kalmayacağı düşüncesindeyiz. Şimdilik uygulamanın çıkış tarihini beklemek durumundayız, uygulama kullanıcılara sunulduğunda her ayrıntıyı daha yakından inceleyeceğiz.

iOS kullanıcısıysanız Hyperlapse uygulamasına göz atmanızı öneririm.

Microsoft Hyperlapse'i GoPro İçin Geliştiriyor

YORUMLAR