Hyperloop Projesinin Uygulanacağı Şehirler Belli Oluyor

Hyperloop Projesinin Uygulanacağı Şehirler Belli Oluyor

Elon Musk’ın ulaşım sistemini tamamen değiştirecek olan projesi Hyperloop (Hiperdöngü) tam gaz ilerliyor. Şu an için test aşamasında olan Hyperloop’un ilk olarak hangi şehirlerde uygulanacağı yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı.

SpaceX ve Tesla’nın kurucusu, ünlü mucid Elon Musk, devrim yaratacak projesi Hyperloop’un uygulanacağı şehirleri belirlemeye başladı. Şu an için test aşamasında olan ve saatte 350 kilometre hıza ulaşan yeni nesil ulaştırma aracı, saatte bin kilometreye ulaştığında potansiyelini gerçekleştirmiş olacak.

2016 yılında Nevada Çölü'ne kurulan 4.8 kilometrelik yer altı tünelinin tamamlanmasının ardından gerçeğe dönüşen proje, ilk adımlarını atmış ve trenin gerçeğe dönüşmesi için çalışmalar başlamıştı.

Üst düzey bir ray ötesi sisteme sahip olan Hyperloop, gücünü Magnetic Levitation isimli teknolojiden alıyor. Bu teknoloji manyetik alan kullanarak sürtünmeyi en aza indiriyor ve trenin çok yüksek hızlara ulaşmasını sağlıyor.

Musk ve ekibi, Hyperloop’a ev sahipliği yapmak isteyen şehirlerin yöneticileriyle bir araya geliyor. Başlangıçta 2600 aday şehrin olduğu liste, şu anda 10’a düşmüş durumda.

Listede bulunan 10 şehir; Meksika, Hindistan, İngiltere, ABD ve Kanada’da yer alıyor. Fizibilite çalışmalarının sürdüğü projede maliyet oldukça yüksek. Şirket, Helsinki ve Stockholm arasında kurulacak 500 kilometrelik Hyperloop projesinin maliyetini 21 milyar dolar olarak hesapladı.

Musk ve ekibi, listedeki şehirlerin yerel ve ulusal yönetimleriyle anlaşma sağlamayı başarırsa, yeniden bir fizibilite çalışması yapılacak. Kim bilir belki de yakın bir zamanda Hyperloop’u şehirlerde görmeye başlarız. Hyperloop projesi potansiyeline ulaştığında, ilk kez uygulanacağı şehirde belli olabilir.

Bakalım hangi şanslı şehir Hyperloop’a sahip olacak? Merakla bekliyoruz.

Hyperloop İle Seyahat Ederseniz Neler Yaşayacaksınız? İzleyin

Hyperloop One En Yüksek Hızına Ulaşmayı Başardı

SpaceX'in Hyperloop Yarışmasında Öğrenciler 300km/s Hızı Geçtiler

YORUMLAR