Hyperloop Ulaşım Teknolojisi Atlantik Okyanusunun Öte Yakasına Geçecek

Hyperloop Ulaşım Teknolojisi Atlantik Okyanusunun Öte Yakasına Geçecek

 

Elon Musk'ın Hyperloop ulaşım sistemine ev sahipliği yapacak olan ikinci ülke de belli oldu. Britanya Adası'nın en kuzeyinde İskoçya bölgesindeki Glasgow kentinden, adanın güneyinde bulunan Liverpool kentine kadar Hyperloop ulaşım sisteminin kullanılacağı konuşuluyor.

Geçtiğimiz hafta Avrupa'ya yapacağı olası yatırımlar için 7 ülke belirleyen Elon Musk'ın hızlı ulaşım projesi Hyperloop için karar  İngiltere'nin lehine verildi. Saatte maksimum 1126 km hıza ulaşabilen Hyperloop'un yeni istasyonu İngiltere olacak.

2013 yılında Tesla’nın CEO’su Elon Musk "Los Angeles’tan Çine 2 saatte gidebiliriz" dediğinde herkes gülmüştü. Ancak aradan geçen 4 sene içerisinde, Tesla’nın Hyperloop projesinin hayata geçmesi için artık hiçbir engel bulunmuyor. SpaceX projesinin mimarı, yeniden kullanılabilir roket üreticisi ve elektrikli araba sektörünün önde gelen ismi Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk, sıkıştırılmış hava kullanarak saatte neredeyse 1220 kilometre hıza ulaşmayı amaçlayan Hyperloop projesini ilk kez 2013 yılında anlatmıştı.

Aradan geçen zaman içinde testleri yapılan ve altyapısı şekillenen proje, artık Atlantik'in öteki yakasını da hedefleyen muazzam bir ulaşım ağına dönüşmek üzere.

Hyperloop'un İngiltere ayağı hayata geçtikten sonra normalde otomobil ile 7.5 saat süren Londra - Edinburgh arası mesafe 50 dakikada kat edilecek.

Elon Musk'un hava, deniz, kara ve demiryollarının ardından "beşinci ulaşım biçimi" olarak nitelendirdiği Hyperloop projeleri, yolcuları taşıyan kapsüllerin bir yerden diğerine fırlatılması için hava basınçlı tüplerden oluşan bir ulaşım sistemi ile çalışıyor.

Hyperloop Ulaşım Sistemi Skeçleri

Geleceğin Ulaşım Aracı Hyperloop'un Testleri Başladı

YORUMLAR