Hyundai, Yürüyen Otomobil Konseptini Tanıttı

Hyundai, Yürüyen Araç Konseptini Tanıttı

Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, zorlu arazilerde kullanılması amacıyla geliştirdiği yürüyen araba konseptini CES 2019’da tanıttı.

Firmanın Elevate adını verdiği araç, deprem ve tsunami gibi doğal afetlerin ardından başlatılan arama kurtarma çalışmalarında çok büyük bir avantaj sağlayabilir. 

Hyundai, aracın dört bir yanındaki robotik kolları sayesinde zorlu arazilerde kolaylıkla gezebileceğini söylüyor. Köşelerdeki tekerlekler, araca mekanik bacaklar yoluyla bağlanıyorlar. 

hyundai elevante

Elektrikli araç teknolojisi ve robotik teknoloji arasında hassas bir denge kuran Elevate, tasarımıyla biraz ürpertici gözükmesine rağmen, özellikleri sayesinde ilk yardım ekiplerinin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırabilir. 

Elevate’nin 5 metrelik bir duvara tırmanabildiğini ve 5 metrelik bir aralıktan geçebileceğini söyleyen Hyundai, aracın otoyollarda ve şehir içlerinde de rahatlıkla kullanılabileceğini belirtiyor. 

Bu arada aracı Star Wars’taki AT-AT’lara benzettiyseniz, yalnız değilsiniz.

AT-AT star wars

Araç, doğal bir felaketin sonucu olabilecek moloz ve diğer enkazların arasından daha iyi geçebilmesi nedeniyle, acil durum personelinin mümkün olduğunca fazla insanı kurtarmasını sağlayabilir, ancak başka kullanım senaryoları da var.

hyundai elevante yürüyen araç

Elevate’nin taksi olarak hizmet verebilecek olan versiyonunu da paylaşan Hyundai, aracın tekerlekli sandalyedeki bir insanın gündelik yaşamını önemli ölçüde kolaylaştırabileceğini belirtiyor.