IBM’den Sağlığı Kontrol Eden Tırnak Sensörü

IBM Tırnak Sensörü

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan IBM çok önemli bir çalışmaya imza attı. IBM mühendisleri, tırnağa monte edilen ve kullanıcıların sağlığını analiz eden özel bir sensör geliştirdi.

Bu küçük tırnak sensörü, Parkinson hastalarının ve diğer hastalıkların semptomlarıyla mücadele etmek için kullanılan ilaçların etkinliğinin izlenmesinde önemli rol oynuyor. Bu sistem, tırnağın hareketlerini ölçen bir sensör ve elde edilen verileri analiz eden özel bir yazılımdan oluşuyor. Kullanıcı bir nesneyi tuttuğunda ya da sürüklediğinde tırnağın mikron seviyesindeki gözle görülemeyecek hareketleri, yazılım tarafından analiz edilebilen çok sayıda veri ortaya çıkarıyor.

Söz konusu verileri elde etmenin bir diğer yolu da insan derisine bir sensör yerleştirerek bu sensörle hareketleri, kas ve sinir sağlığını gözlemektir. Ancak IBM mühendisleri, deriye yerleştirilen sensörlerin enfeksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli sorunlara yol açabildiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle verilerin, insan tırnağına yerleştirilen ve tırnak hareketlerini inceleyen bir sensörle elde edilmesinin tercih edildiği belirtiliyor.

Bu yöntemde, tırnaklar çok fazla bükülmediği ve genel olarak sabit bir yapıya sahip olduğu için sensörlerin de çok daha hassas olması gerekiyor. Araştırmacılar bu teknoloji hakkındaki açıklamalarında, "Tırnaklarımız, kavrama, tutma, parmaklarımızı esnetme ve hatta genişletme için kullandığımız zaman, stereotipik şekillerdeki bu bükülme ve hareketler nedeniyle deformasyona uğrar. Bu deformasyonlar genellikle tek basamaklı mikron düzenindedir ve çıplak gözle görülemezler. Ancak deformasyonları gerginlik ölçer sensörler yardımıyla ölçmek mümkündür." ifadelerine yer verdi.

Araştırmacılar bu tırnak sensörünü, bir insanın tırnağı üzerine yapıştırıyorlar. Çünkü tırnaklar oldukça sert bir yapıya sahip ve insan derisine yerleştirilen bir sensöre kıyasla çok daha az risk taşıyor. Sensör, titremeleri ve Parkinson hastalığının diğer semptomlarını tespit etmek için makine öğrenim modeliyle çalışan bir akıllı saat ile haberleşiyor. Bu model ve elde edilen veriler, kullanıcının ne yaptığını (bir kapı tokmağını açmak, bir tornavida kullanmak vb) tespit edebilecek kadar son derece hassastır.

IBM mühendisleri, bu model ve prototipleri geliştirerek daha başka hastalıkların da tanınmasını ve analiz edilebilmesini sağlamak istiyor. İnsan sağlığını kontrol eden bu tırnak sensörlerinin piyasaya ne zaman sürüleceği ise henüz bilinmiyor.