IBM Dünyanın İnce ve Güçlü Yongasını Yapmayı Başardı, Peki Bizim İşimize Yarayacak mı?

IBM Dünyanın İnce ve Güçlü Yongasını Yapmayı Başardı, Peki Bizim İşimize Yarayacak mı?

IBM işlemci dünyasında bir ilke daha imza attı ve 7 nanometre boyutlarında bir yonga yaratmayı başardı. Intel’in  son ürettiği yonga, 14nm boyutlarındaydı.

Intel 14nm boyutlarında ürettiği yonga çekirdeğini piyasaya sunmaya hazırlanırken, IBM 7nm boyutlarında bir yongayapmayı başardı. Intel 22nm’den 14nm’ye düşürmeyi başardığı çekirdek boyutları rekorunu böylece IBM’e kaptırmış oldu.

IBM yeni yaptığı yonga çekirdeğinde silikon Germanyum kullanıldığını, transistörlere elektrik ileten devrelerin her birinin insan saçından 10 bin kere daha ince olduğunu açıkladı.

Yonganın herkes tarafından kullanılabiliyor olmasının mümkün olamayacağı elbette belli, ancak BigData işleyen ve dev analitik işlemler yapan bilgisayarlar pekala bu teknolojiden sonuna kadar faydalanabilecekler. Öte yandan veri alışverişini olduğundan binlerce kez hızlandırabilen bu yeni yonga seti, binlerce depolama cihazını da aynı anda son derece kararlı olarak yönetebiliyor.

Bu teknoloji elbette PC ve dizüstü gibi sistemlere girebilmek için biraz bekleyecek. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda batarya ömrünü çok artırabileceği konuşuluyor. Ancak teknolojinin evlerimize gelmesi için biraz daha sabretmemiz gerekecek.

 İki Amansız Rakip Intel ve AMD, Quantum Projesinde Nasıl Bir Araya Geldi?

Dünyanın En Zeki ve Yaratıcı 50 Şirketi Arasına 3 Dev Şirket Giremedi

Wi-Fi Bağlantılarla Tüm Elektronik Cihazların Enerji İhtiyacı Karşılanabilecek

YORUMLAR