IBM En Güçlü Kuantum İşlemcisini Tanıttı, Şimdi Kullanacak Eleman Arıyor

IBM En Güçlü Kuantum İşlemcisini Tanıttı, Şimdi Kullanacak Eleman Arıyor

IBM şimdiye kadar geliştirilmiş en güçlü Kuantum işlemciye sahip bilgisayarını duyurdu, ancak bu cihazı kontrol edip, üzerinde algoritmalar yazabilecek herkesten destek bekliyor.

Şirket bugün, araştırma ve iş odaklı Quantum Experience evrensel bilgisayarını ve IBM Q sistemlerinin çekirdeğini oluşturacak prototip işlemcisini duyurdu ve bu makinelerin testlerine başlandığını açıkladı.  IBM'in kuantum teknolojisi taşıyan bu iki platformu, işlemci gücünde şirketi bir adım daha öne taşıyor. Yeni sistemler sırasıyla 16 ve 17 kuantum bit (qubit) hacmindeler, her ikisi de daha önce Quantum Experience platformunu çalıştıran önceki 5QB (qubit) işlemciden kat be kat daha yetenekli ve süratliler.

Platformlar birin ve sıfırın ötesinde düşünerek, klasik bilgisayar sistemlerinin işleyişi için çok karmaşık görülen sorunları kolayca çözebiliyorlar. Bu da bilgisayarları tıp, finans ve yapay zeka konularında son derece yetenekli ve hızlı kılıyor. IBM, önümüzdeki birkaç yıl içinde 50QB (qubit) ya da daha fazla kapasiteye ulaşmayı planladığını da açıkladı.

Ancak IBM bu yeni sistemlerin denemesi konusunda profesyonel ve tecrübeli yazılımcılara da kapısını açıyor. Yeni sistemlerin tamamen kapasitelerinden faydalanabilmek için üzerlerinde denemeler yapmak gerekiyor. Önceki 5 Qubit Quantum Experience makinesi, geçen yaz halka açılmasından bu yana 300.000 den fazla deney gerçekleştirdi. Bugünün üçüncü nesil 16QB işlemcisi, artık daha karmaşık hesaplamalara izin verebilecek.

Microsoft Kuantum Bilgisayar Donanımı İmal Edecek

Kuantum Bilgisayarların 100 Milyon Kat Daha Hızlı Olduğu İspatlandı

Bu Kutunun İçi Sıfırın Altında Bir Milyar Derece

YORUMLAR