IBM, Fransa'da Yapay Zeka ve Blockchain Ekibi Kuruyor

IBM, Fransa'da Yapay Zeka ve Blockchain Ekibi Kuruyor

ABD merkezli dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi IBM, yapay zeka (AI) ve Blockchain teknolojisi alanındaki yatırımlarına bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor.

İçinde bulunduğumuz yüzyılın en önemli iki konu başlığı olan yapay zeka ve Blockchain teknolojisi, birçok endüstriyi dönüştürecek bir potansiyele ev sahipliği yapıyor.

Dijital dünyanın katalizörü görevini görecek bu dev teknolojilere en fazla ilgiyi gösteren şirketlerin başında ise IBM geliyor.

IBM CEO’su Virginia Rometty, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğinde düzenlenen Good for Summit’e katıldı. Le Monde gazetesine konuşan Rometty, Fransa’da yapacakları yatırımlar hakkında önemli bilgiler verdi.

IBM Fransa

Şirketin, önümüzdeki birkaç yıl içinde Fransa’da Blockchain teknolojisine, yapay zekaya ve diğer bilişim sistemlerine odaklanacak bir araştırma ekibi kuracaklarını açıklayan Rometty, bu kapsamda 1,800 kişinin işe alınacağını belirtti.

Fransa’da Orange Bank, SNCF ve LVMH gibi önemli firmalarla çalışan ve dünya çapında 380 bin çalışana sahip olan şirket, bu hamlesiyle son yılların en yüksek işe alımını gerçekleştirmiş olacak.

IBM, geçtiğimiz ay mücevher endüstrisinin dev isimleri TrustChain Asahi Rafineri, Helzberg Diamonds, LeachGarner, Richline Group için Blockchain tabanlı bir sistem geliştireceğini açıklamıştı. 

Amerikan teknoloji devinin kuracağı sistem, değerli taşların ve elmasların çıkarıldıkları madenden üretimine, satıldıkları mağazadan son durumuna kadar birçok şeyin dijital ortamda takip edilebilmesini sağlayacak.