IBM, Mücevherlerin Takibini Blockchain Teknolojisi ile Yapacak

IBM, Mücevherlerin Takibini Blockchain Teknolojisi ile Yapacak

Blockchain teknolojisi, daha çok kripto paralarla birlikte anılan bir sistem olsa da, pek çok sektörü dönüştürecek bir potansiyele ev sahipliği yapıyor. Blockchain teknolojisine yatırım yapan şirketlerin başında gelen IBM, mücevherlerin üretim sürecinden, satışına kadar her adımını takip etmek için özel bir Blockchain ağı kurduğunu açıkladı. 

ABD merkezli dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, mücevher endüstrisinin dev isimleri TrustChain Asahi Rafineri, Helzberg Diamonds, LeachGarner, Richline Group için Blockchain tabanlı bir sistem geliştirecek.

IBM blockchain teknolojisi

Değerli taşların ve elmasların çıkarıldıkları madenden üretimine, satıldıkları mağazadan son durumuna kadar birçok şeyin dijital ortamda takip edilebilmesini sağlayan yeni sistem, oldukça şeffaf bir yapıya sahip.

Halihazırda mücevherlerin kimliğini doğrulamak için çeşitli yöntemler var; ancak bunlar çoğu zaman kağıt üzerinde yapılıyor. IBM'ın geliştireceği Blockchain sistemi ise, değerli taşların denetlenmesini çok daha verimli ve kolay bir hale getirecek.

Konuyla ilgili TechCrunch'a konuşan IBM'in genel müdürü Jason Kelley, "Eğer bir soru işareti varsa, süreci daha elverişli ve şeffaf bir şekilde takip etmek için tamamen güvenilir olan Blockchain sisteminden yararlanabileceksiniz. Amacımız bu süreci dijitalleştirmek ve daha hızlı bir yapıya kavuşturmak"  dedi.

IBM Global Industries Platforms ve Blockchain Kıdemli Başkan Yardımcısı Bridget van Kralingen ise sistemle ilgili yaptığı açıklamada, "Tüketiciler satın aldıkları mücevherlerin kalitesi ve kaynağı konusunda derinden ilgileniyorlar. Bu, tüketicilerin yüzde 66’sının küresel olarak büyük markaları desteklemek için daha fazla harcama yapmaya istekli olduğu gerçeğiyle kanıtlanmıştır. TrustChain, Blockchain’in şeffaflık ve tüketiciye özel olarak fayda sağlayan uygun yeni modellerin bir örneğidir"  ifadelerini kullandı.