İçişleri Duyurdu: Depremde Devreye Girecek İletişim Sistemi Geliyor

İçişleri Bakanlığı'ndan deprem için iletişim sistemi geliyor. Bu uygulama ile enkaz altında kalan vatandaşlara anında ulaşılabilecek.

İçişleri Bakanlığı'ndan depremde devreye girecek iletişim sistemi geliyor. Depremde daha fazla iletişimin mümkün olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD ile birlikte çalıştıklarını aktararak yeni deprem uygulamasına değindi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyurulan yeni deprem iletişim sistemi sayesinde enkaz altında kalan vatandaşlara anında ulaşılabilecek. Bakan Soylu, depremin ardından hatlarının kilitlenmesinin önüne geçileceğini söylüyor.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Olası İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!
Bilim

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Olası İstanbul Depremi İçin Tarih Verdi!

Olası İstanbul depremi ne zaman meydana gelecek? Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, İstanbul'da meydana gelebilecek olası depreme ilişkin tarih bilgisi paylaştı.

İçişleri Bakanlığı'ndan deprem için iletişim sistemi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen 'Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü İmza Töreni'ne katılan Soylu önemli açıklamalarda bulundu. Bakan, "Bu uygulama, deprem anında hemen devreye girecek ve kişiyi toplanma alanına götürecek. Yine acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Telefonu kullanan kişi enkaz altındaysa enkaz altından sinyal verebilecek" dedi.

AFAD'ın 4,5 yıldır İçişleri Bakanlığıyla koordineli çalıştığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "81 ilde Güvenlik Acil Merkezini kurduk, bize belli bir süre sonra cevap verdiler. Şu anda bir imkansızı başarmanın mutluluğu içindeyim. Birleştirilemez denilen, yazılımlar birleştirildi." diyerek şunları söyledi:

"Afet oluyor herkes sokağa çıkıyor, telefonlara sarılıyor. Telefonlar kilit, yollar kilit. 2020'deki tüm depremlerde bunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Bu konuda beraber iletişimi sağlayabileceğimiz bir sistem için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile oturduk. Operatörlerle bir araya geldik. Bu bize başka bir şey sağladı.

Operatörlerimizin ve bakanlıklarımızın içinde olduğu adım attığımız yeni bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamada ne olacak? Yine akıllı telefonlara indirilecek. Yeni satın alınan telefonlara da bu uygulamanın yüklenmesini sağlayamaya çalışıyoruz. Bu uygulama, deprem anında hemen devreye girecek ve kişiyi toplanma alanına götürecek. Yine acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Telefonun kullanan kişi enkaz altındaysa enkaz altından sinyal verebilecek.

Kurarken de her kurum ayrı bir öncelik belirleyerek kurmuştu. Dün itibarıyla arkadaşlarımız buradan direkt Ağrı'ya ulaşabileceğimiz ve onların birbirleriyle çalışabileceği sistemi çalıştırdılar.

İstanbul'da 2 bin 900 olan toplanma alanını 2-3 ayda 5 bin 426'ya çıkardık. Kişi başına düşen toplanma alanı 1.29 metrekareydi, bunu 2.85 metrekareye çıkardık. Daha da artırmaya çalışıyoruz."

Ayrıca Türkiye'de görülen her afetten ders çıkarttıklarını dile getiren Bakan Soylu, 7 ve üzeri şiddetindeki depremlerin olağan olduğunu ve buna hazırlık yapılması gerektiğini belirterek, "Bu konuda riski azaltacak tüm adımlarımızı atıyoruz. 7.00 ve üzerindeki depremler hepimiz için bir risk oluşturuyor. Bundan dolayı bunu öteleyemeyiz" dedi.

Prof. Dr. Ercan'dan İzmir Depremi Uyarısı: Yazlıklarınıza Gidin!
Bilim

Prof. Dr. Ercan'dan İzmir Depremi Uyarısı: Yazlıklarınıza Gidin!

İzmir'de art arda meydana gelen depremlerin ardından Prof. Dr. Ahmer Ercan'dan endişelendiren bir açıklama geldi. İzmir depremi ile ilgili yapılan açıklamanın tüm detayları haberimizde.

YORUMLAR