iCloud Yeni Güvenlik Sistemini Devreye Soktu

iCloud Yeni Güvenlik Sistemini Devreye Soktu

İki aşamalı güvenlik sistemi kullanmamak konusunda ısrarınız devam mı ediyor? Artık iCloud da aynı sisteme geçiyor. Bu zaman kadar iCloud'un kullanmamış olduğu bir yöntem olan iki aşamalı güvenlik sistemine geçiş sebebi, hepimizin tanık olduğu 31 Ağustos 2014 iCloud faciası. Bunun ne anlama geldiğini bilmeyenlere kısaca şu şekilde açıklayabiliriz: Eskiden şifrenizi ele geçiren kişiler bu şifrenizi kolaylıkla değiştiriyordu ve depoladığınız tüm dosyaları dilediğince indirebiliyordu. Ünlülerin gizli fotoğrafları da bu şekilde başka kullanıcıların eline geçti.

İki aşamalı güvenlik sistemi sayesinde şifreniz başkalarına ulaşsa da cihazınıza gelen bir bildiriyle onay gelmediği sürece hesaba ulaşılması mümkün değil. İkinci bir aşama olarak cihazınıza gelen bildirideki 4 haneli şifre sadece size saklı olacağı için şifrenize ulaşan kişilerin erişimi engellenmiş oluyor. Öte yandan sizin izniniz olmadan giriş yapan kullanıcıları bildirimlerle öğrenmiş oluyorsunuz. Yeni güvenlik sistemini aktif duruma getimek için Apple ID ayarlarınızı resmi siteleri üzerinden değiştirmeniz gerekiyor.

Apple bununla da yetinmeyip 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren iki aşamalı güvenlik sistemi kullanmayan üçüncü parti uygulamalar iCloud'a ulaşırken farklı şifreleri zorunlu kılacak. Apple hesabınız varsa size resmi bir e-postanın gönserilmiş olması gerekiyor. Gelen kutusuna göz atmanızı öneriyoruz.

Apple, iCloud Hesabınızı Daha da Güvenli Hale Getiriyor

Tim Cook, iCloud için Yeni Güvenlik Önlemlerinin Sözünü Verdi

YORUMLAR