İETT'nin Elektrikli ve Sürücüsüz Aracı Görücüye Çıktı

İETT'nin Elektrikli ve Sürücüsüz Aracı Görücüye Çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğiyle düzenlenen 'Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018'de İETT'nin ilk sürücüsüz elektrikli minibüsü görücüye çıktı. 

17-18-19 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 2018'in açılış konuşmasını gerçekleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Bu kongre geleceğin şehirleri üzerinde ufuk açan projeler ve fikirlerin tartışılacağı bir toplantı olacak. Hayatın kolaylaştırmak, gelişen teknoloji ve dijital uygulamalar hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunacağımız bir toplantı olacak" dedi.

elektrikli minibüs

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise enerji, altyapı, trafik ve güvenlikle ilgili dataların akıl ve stratejiyle yönetilmesi gerektiğini vurguladı. Özlü, "Modern belediyeciliğin yeni rotası; akıllı şehir uygulamalarıdır. Akıllar şehirler, aynı zamanda dijital dönüşümün önemli bir parçasıdır. Akıllı şehirler kavramının yanına, ‘dijital kentler’ gerçeğini de koymak durumundayız. Çünkü günümüzde sadece teknolojiler ve makineler değil; şehirler de dijitalleşiyor" değerlendirmelerinde bulundu.

İETT otonom araç

Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören Kongre'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından geliştirilen ve nostaljik tramvay konseptiyle tasarlanan otonom ve elektrikli minibüs ilk kez görücüye çıktı. 

14 kişi kapasiteli olan minibüs hakkında açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, "Geçmişte Beyoğlu nostalji tramvayı olarak kullanılan aracı bir ekip elektrikli araç haline dönüştürdü. Elektrikli araç çalışması yapılırken büyükşehir belediyesi olarak Tesla ile yarışma gibi bir hedefimiz yok. Ama belediyemiz adına önemli bir konu"  ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR