iFixit, iPhone X'in İçini Açtı!

Her yeni iPhone modeli satışa çıktıktan sonra incelemesini yapan ve parçalarına ayırarak kullanıcılara sunan iFixit, yeni iPhone X hakkında çok farklı bilgiler ortaya koydu. Örneğin; cihazın daha ince olması için telefona iki ayrı batarya yerleştiren Apple, yüz tanıma sistemini de düşünülenden farklı bir şekilde ayarlamış.

Yeni ekran tipiyle beraber (18:9 ekran formatı ve AMOLED ekran) iPhone’un ekranını çıkarmak bir hayli zor olduğunu belirten iFixit bu konuda şu ifadeleri kullandı: “Elimizdeki en iyi tahmine göre, ekranın biraz esneklik kazanması ve aynı zamanda montaj sırasında ekranın zorlanmaması için montaj braketi iç kısma doğru giriyor. Bu da bir şekilde cihazın rahat parçalanmasına yol açıyor”

Ekranı sağ ve üst taraftan kasayla birleştirerek sağlam durmasını hedefleyen Apple, L şeklindeki çift bataryaya yer vermiş. Hem bataryanın sıkışmaması hem de cihazın daha hafif olması için böyle bir hamlede bulunan şirket, Face ID kısmında ise neredeyse düzenin tamamını Microsoft’un Kinect sisteminden almış. Yerleştirme ve sistemsel olarak Kinect’e bir hayli benzeyen Face ID sensörleri, yine de güzel bir şekilde çalıştığı için başarılı diyebiliriz.

Bunlara ek olarak iFixit’in raporuna göre 10 üzerinden 6 puan alan iPhone X, iç tasarım olarak başarılı kategorisine dahil edilmiş durumda.

YORUMLAR