Ig Nobel Ödüllerine Alp'lerin Keçi Adamı Damgasını Vurdu

Ig Nobel Ödüllerine Alp'lerin Keçi Adamı Damgasını Vurdu

Dünyanın en büyük üniversitelerinden Harvard'ın Nobel ödülüne karşı dağıttığı ilginç bilimsel araştırmaları konu alan Ig Nobel Ödülleri sahiplerini buldu. Her yıl birbirinden ilginç ve düşündüren araştırmalara verilen ödüllere "Keçi Adam" adıyla nam salmış Tom Thwaites damga vurdu.

Dışarıdan bakıldığında sizlere komik gelebilir ama yakından incelendiğinde Ig Nobel Ödülleri'nin dünya sorunlarına odaklandığını görebilirsiniz. Keçi Adam Tom Thwaites'de bir hayvanın bakış açısıyla yaşama çalışmış ve bunun için epey zaman harcamış. Kendisine sorulduğunda başlangıçta modern yaşam stresinden kaçmak için böyle bir girişimde bulunduğunu kabul ediyor, ama daha sonra bir tutku haline geldiğini de itiraf etmekten kaçınmıyor. Üç gün boyunca Alp dağlarında dağ keçileriyle yaşayan Thwaites, keçi bacaklarına benzeyen protezler yaptı ve bir dağ keçisiyle arkadaş olmayı başardığını söyledi. Bunun sonucunda bu yıl 26'ncısı düzenlenen törende biyoloji ödülü "Keçi-Adam" olarak ün kazanan İngiliz Tom Thwaites'a verildi.

Ig Nobel Ödüllerinde Başka Hangi Kategoriler Vardı?

Diğer ödüllere gelince, Algı Ödülü, eğilip bacakların arasından bakıldığında dünyanın farklı algılanıp algılanmayacağını araştıran Atsuki Higashiyama ve Kohei Adachi'ye, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından emisyon testlerinde manipülasyon yaptığı ortaya çıkarılan Volkswagen'e de kimya dalında ödül verildi. 

Ayrıca Ahmet Shafik sıçanlara pamuk, yün ya da polyester giydirildiğinde cinsel yaşamlarında yaşadıkları etkileri incelediği için Üreme Ödülü kazandığını da belirtelim. Ödül verilen diğer kategoriler ise şunlar: Ekonomi, fizik,  tıp, psikoloji, barış, edebiyat.

Kazananlara 10 Trilyon Zimbabwe Doları'nın dağıtıldığı ödül töreninde kağıttan uçaklar havada uçuştu.

Kimya Dalında Verilen Nobel Ödülü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Oldu

YORUMLAR