İğne Fobisi Olanlar İçin Aşı Bandı Üretildi

İğne Fobisi Olanlar İçin Aşı Bandı Üretildi

Hastaneleri hepimiz biliriz, herkesin ürkütücü bulduğu bir yanı illa ki olmuştur. Özellikle iğne fobisi olanlar ne kadar hasta olsalarda, hastanenin kapısının önünden dahi geçmek istemezler. Ancak onlara güzel bir haberimiz var; bant şeklinde yepyeni bir aşı tekniği geliştirildi.

Tıp dalında tripanafobi olarak adlandırılan iğne fobisi, ilk olarak 1994 yılında bir fobi olarak kabul edilmiş. Bu fobinin nereden geldiği sorusu cevap bulamazken, en sonunda kalıtsal olmasında veya öğrenilmiş bir fobi olmasında karar kılınmış. Bu fobiye sahip olanlarda ciddi anlamda sorunlar yaşarken bilim insanlarının bu konudaki çözüm arayışları artık sonuç vermeye başladı.

Georgia Teknoloji Enstitüsü ve Emory Üniversitesi'nin ortak olarak yürüttüğü çalışmalar, Lancet adlı bir dergide konu edildi. Bilim insanları ürettikleri bantta bulunan mikroskobik iğnelerin, ağrı veya acıya yol açmadan aşıyı vücuda enjekte edebildiğini anlattı. Yani bu bant ile herkes kendi evinde veya iş yerinde pratik bir şekilde aşı olabilecek.

Başlangıç olarak grip aşısında test edilen ve testleri başarı ile geçen bandın, diğer aşılara da uygun olması için çalışmalara devam ediliyor. Aşı şartı bulunan hastalıkların bu bant sayesinde daha kolay tedavi edilecek olması ve aşının soğutucularda saklanma zorunluluğunun bulunmaması, devam eden çalışmaların ne derece yararlı olacağı hakkında bizlere ipuçları veriyor.

Güneş Işığına Tepki Verebilen Yapay İris Üretildi

İris Tarama Gidiyor, Sony Xperia 3B Yüz Tarama Sistemi Geliyor

YORUMLAR