İki Galaksinin Çarpışması Sonucu Yıldız ve Gaz Tsunamisi Ortaya Çıktı

İki Galaksinin Çarpışması Sonucu Yıldız ve Gaz Tsunamisi Ortaya Çıktı

Dünya'ya 114 milyon ışık yılı uzaklıkta yer alan iki farklı galaksinin dış sarmalları çarpıştı ve bunun sonucunda gaz ve yıldız tsunamisi oluştu.

Ohio Üniversitesi astronomları Şili'nin kuzeyinde yer alan Atamaca Çölü'ndeki ALMA teleskobunu kullanarak önemli bir anı ortaya çıkardılar. İki farklı galaksinin çarpıştığını gözlemleren astronomlar, oluşan dev dalgaları kayıt altına almayı başardılar. Çarpışmanın hemen sonrasında oluşan devasa "göz şekli" ise görenleri ürküttü. 

IC 2163 ve NGC 2207 kod adına sahip iki farklı galaksinin sürtüşmesini gözlemleyen astronomlar, çarpışma sonrasında da gaz ve yıldız tsunamilerinin oluştuğunu açıkladı. Çarpışmanın hemen sonrasında ise IC 2163'ün içinde göze benzer yapıda dalgalar oluştu. Olayla ilgili açıklama yapan ekip lideri Michele Kaufman, "Bu tür galaksi çarpışmaları olağan dışı bir şey değil, ancak çok az sayıda galakside göze benzer ya da merceksi yapıların var olduğu biliniyor." şeklinde konuştu. Öte yandan çalışmalarına devam eden ekip, ilerleyen günlerde Hubble teleskobundan gelen veriler ile ALMA'dan gelen verileri kıyaslayarak yeni sonuçlar elde etmeye çalışacaklar. Araştırma "Astrophysical Journal" dergisinde de yayınlandı. 

Uzaya Kaçmak İsteyen Türk Sayısında Artış Kaydedildi

Uzay İstasyonu Yakında NASA’nın TV Kanalı Olarak 4K HD Yayın Yapacak.


YORUMLAR