İki Kat Hızlı USB 3.0 Bağlantısı Seneye Bizlerle - CES 2013

İki Kat Hızlı USB 3.0 Bağlantısı Seneye Bizlerle - CES 2013

Saniyede 5 GB dosya transfer hızına sahip mevcut USB 3.0 bağlantılar önümüzdeki sene saniyede 10 GB hıza ulaşıyor. Aralarında Intel, HP ve Microsoft gibi firmalardan üyelerin yer aldığı bir grup, CES 2013 fuarında mevcut USB 3.0 bağlantısını iki kat hızlı hale çeviren bir teknoloji geliştirdiklerini duyurdu. 2012 yılında yaygın olarak kullanılmaya başlanılan USB 3.0 böylelikle 2014 yılında yeni versiyonu ile bize çok daha yüksek transfer hızı sunarak işlemlerimizin daha kısa sürmesini sağlayacak.

Böyle bir ihtiyacın doğmasının nedeni ise yaygınlaşan SSD kullanımı. SSD'ler çok yüksek dosya transfer hızları sunmalarına rağmen harici bir depolama birimi aynı transfer hızına sahip olmadığı zaman  bu yüksek transfer hızları bir anlam ifade etmiyordu. Artık SSD'lerimizin yüksek hızlarından harici disklerimize transfer yaparken de yararlanabileceğiz.

Yeni USB 3.0'ün avantajlarından yararlanabilmek için bu teknoloji ile uyumlu donanımlar kullanmamız gerekecek. Mevcut USB 3.0 ile aynı girişleri kullanan yeni USB 3.0 bağlantısı önceki USB cihazları da yeni bağlantı ile uyumlu olarak kullanmamıza imkan tanıyacak.

Yeni USB 3.0 bağlantısı mobil cihazları daha hızlı şarj edebilmemize izin verecek, hatta bazı dizüstü bilgisayarları yeni USB 3.0 yoluyla çalıştırabilmemiz mümkün olacak.

Nvidia CES 2013 öncesi ilk konsolunu tanıttı

YORUMLAR