İkinci El Telefon Fiyatları Aldı Başını Gidiyor!

İkinci El Telefon Fiyatları Aldı Başını Gidiyor!

İkinci el telefon fiyatı, sıfır telefon fiyatını yakalamış durumda. Konuyla ilgili açıklama yapan Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, ikinci el cep telefonu fiyatının, mağazadan alındığında sıfır telefonun yüzde 20-30 aşağısında olduğunu belirterek, farkın normal şartlarda yüzde 50’den fazla olması gerektiğini söyledi.

İkinci el telefon almayı düşünenlerin bu haberimizi dikkatlice okumalarını tavsiye ediyoruz. Zira İkinci el telefon fiyatı, sıfır telefon fiyatını yakalamış durumda. MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi yaptığı açıklamada, yüzde 18 KDV uygulamasının fiyatlara doğrudan etki ettiğini vurgulayarak, cep telefonlarında KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi taleplerinin yetkili kurumlarca görüşüldüğünü bildirdi.

Ekşi, "Eğer KDV kaldırılırsa bu alım satım resmi platforma döner. Böylece daha güvenilir şekilde ikinci el telefon ticareti yapılabilir. Resmi bir mağazadan ikinci el telefon almayı düşündüğünüz zaman fiyatlar, sıfır telefonun yüzde 20-30 aşağısında oluyor ama merdiven altı yerlerde vergisiz olduğu için daha ucuza satılıyor” dedi.

Vergilerden Dolayı Fiyatlar Yükseldi

İkinci el telefon satışlarında uygulanan vergilerin bu yıl da sıfır telefon ile aynı oranlarda devam etmesinin israfı sürdürdüğünü, milyonlarca cep telefonunun ev ve iş yerlerindeki çekmecelerde bekleyerek ekonomik değerini kaybettiğini belirten Ekşi, Türkiye ekonomisinin de bu nedenlerle zarara uğradığını söyledi.

Ekşi, vergilerden dolayı faturalı olarak satılan ikinci el cep telefonunun sıfır bir telefon ile aynı fiyat seviyelerine geldiğini, ikinci el telefon fiyatlarının sıfırıyla yarıştığını belirtti.

İkinci El Telefonlar Resmi Müesseselerden Alınmalı

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ekşi, resmi mağazalardaki yüksek ikinci el fiyatlarından dolayı tüketicinin merdiven altı ürünlere yöneldiğine işaret ederek, bu alışverişin satın alan kişi için güvenli olmadığını ve önemli risk barındırdığını savundu.

Ekşi, "Bu ürünlerin içinde muhtelif uygulamalar ya da telefon çalıntı olabilir. Kötü amaçlı kişiler tarafından kullanılmış ve ikinci el pazarına satılmış olabilir. Tüketici, bunları bilmeden telefonu oradan alırsa bir gün bakar ki emniyet güçleri tarafından ya da başka yerden çağrılabilir, bununla ilgili ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Bu noktada tüketicilere, ikinci el dahi alacak olsalar, muhakkak resmi bir müesseseden almalarını tavsiye ediyoruz." diyerek ikinci el telefon almayı düşünenlere önemli uyarılarda bulundu.

İkinci El Olarak Bile Tavsiye Edilmeyen 5 Ucuz Telefon

İkinci El iPhone Satışında Dikkat Etmeniz Gerekenler

YORUMLAR