İklim Değişikliği ile İlgili Korkutan Rapor

İklim Değişikliği ile İlgili Korkutan Rapor

Birleşmiş Milletler’in (BM) iklim değişikliği hakkındaki son raporuna göre, Paris İklim Anlaşması'na uygun olarak, küresel ısınmanın yüzyılın sonuna kadar iki derece ile sınırlandırılması dahi gezegenimizin ömrünü uzatmayacak.

Türkiye'nin de dahil olduğu 191 ülkenin imzasıyla yapılan Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Sözleşmesi çerçevesinde sera gazları salınımını azaltmaya yönelik önlemleri içeriyor. 

BM, küresel ısınmaya yönelik hazırladığı raporda, insanlığın çok ciddi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Rapora göre, insanlığın harekete geçmek için artık çok daha kısıtlı bir zamanı var. Hükümetler, önümüzdeki on yıl içinde büyük bir ilerleme kaydetmediği takdirde insanlık büyük çapta bir gıda sıkıntısı yaşayabilir.

küresel ısınma iklim değişikliği

Rapor, savaş riskini artıracak ve on milyonlarca insanın göç etmesiyle sonuçlanabilecek çok ciddi sorunlara dikkat çekiyor. Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), ekstra 0.5 derecelik sıcaklık artışının, özellikle dünyanın yoksul bölgelerinde çok daha fazla sorun yaratacağını belirtiyor.

Rapora göre, emisyon oranları mevcut düzeyde devam ederse, sıcaklıklar 2040 yılına kadar Paris anlaşmasında belirlenen sınırları aşacak. Küresel ısınma nedeniyle tüm buzullar eridiğinde deniz suyu seviyesi yaklaşık 65 metre yükselecek. Bu durumda kıyı bölgelerindeki birçok şehir su altında kalacak. Bu da milyonlarca insanın başka ülkelere göç etmesine neden olacak. 

Araştırmalar, küresel sıcaklıkların 2100 yılına kadar ortalama 3,2 derece artacağını gösteriyor. Küresel ısınmaya bağlı olarak öngörülemeyen doğal afetlerin maliyetlerinin ise iki ya da üç kat artacağı tahmin ediliyor.