İleri Teknoloji Eseri Robotlar İlk Denemelerinde Burunlarını Yerden Kaldıramadılar

İleri Teknoloji Eseri Robotlar İlk Denemelerinde Burunlarını Yerden Kaldıramadılar

DARPA Robotics’in geliştirdiği robotlar kendilerine verilen görevleri yerine getirirken bolca toz yuttular. Milyon dolarlık robotların çöküşünü izleyin.

DARPA Robotics insanların yapacağı işlerin çoğunu robotların yapabilmesi için milyonlar harcıyor. Ortaya çıkan ürünler henüz bir sakar görünüyorlar. Yapılan tüm Ar-Ge çalışmaları prototiplerin daha kendilerini kontrol etmekten aciz olduklarını gösterirken, aşağıdaki video DARPA’nın biraz daha çalışması gerektiğinin altını çiziyor.

Prototipler bir süredir deneniyorlar. Ancak bu deneylerin çoğu hüsranla sonuçlanıyor. Robotlar insanlığa hizmet için tasarlanıyor, enkazdan kazazede kurtarmak, yaralılara yardım etmek, güvenlik güçlerine destek vermek gibi işlerde çalışan birimlere destek verecekler. Ancak henüz bu yetkinliğe ve yeteneğe sahip olamadıkları da açıkça ortada gibi görünüyor.

Robotları geliştirmekte DARPA’ya destek veren kurum ve kuruluşların ismi teknoloji dünyasında ne kadar büyük, ne kadar saygın olursa olsun prototiplerin tek ortak noktası eninde sonunda yerle bir olmaları.

Yine de DARPA bu projelerden vazgeçmiyor. Baş mühendisler tüm teknolojik gelişmelerin ilk önce büyük çöküşlerle başladığını ve hayal kırıklıklarının yeni ufuklar açtığını savunuyorlar. Elbette bu bir gerçek. Bu arada California'da bugün ileri teknoloji sahibi robotlar arasında bir yarışma var. Bu yarışmayla ilgili detayları da sizinle paylaşacağız. 

Robot Maymunun Robot İnsana Evrimi

Google'ın Robot Mühendisleri, Devrilmeyen Robot Yapmayı Başardı!

Microsoft'tan Robot Kontrolünde Devrim

YORUMLAR