İlişkileri Askıya Alan Avrupa Komisyonu Sunucuları Ağır DDoS Saldırısı Altında Kaldı

İlişkileri Askıya Alan Avrupa Komisyonu Sunucuları Ağır DDoS Saldırısı Altında Kaldı

Son 24 saat içerisinde Avrupa Birliği Komisyonu ve ABD yoğun DDoS saldırıları yaşıyorlar. AB Komisyonuna hizmet veren sunucular isteklere cevap veremezken, ABD’de Reddit, Twitter ve Spotify tamamen servis dışı kaldılar.

Avrupa Birliği Komisyonu sunucuları 8 saatten fazla servis veremezken yetkililer her hangi bir verinin çalınıp çalınmadığına dair henüz kesin bir açıklama yapmadılar. Ancak 8 saatlik kesinti AB Komisyonun belini bayağı büktü. Güvenlik mühendislerinin Komisyon sunucularına yaptığı uzun süren müdahale sonunda sunucular servis vermeye başlayabildiler.

Türkiye sebep olmuş olabilir iddiası

Bazı kaynaklar Avrupa Birliği Komisyonu sunucularına yapılan DDoS saldırılarının sebepleri hakkında açıklamalar yaparken, sayılan nedenler arasında Türkiye ve AB arasında son zamanlarda gelişen politik tansiyonu da işaret ediyorlar. Ancak bu iddialar resmi olmayan kaynakların iddiaları olarak tanımlanıyorlar.

Öte yandan, ABD’de yaşanan ve Reddit, Twitter ve Spotify gibi sosyal medya kaynaklarını hedef alan saldırının da sebebi anlaşılabilmiş değil. Bu saldırıların zarar verdiği başka bir platform da IoT cihazlar oldu. Bu platformu kullanan cihazlar bir süre iletişimsiz kaldılar.

DDoS Saldırıları İnternetin Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

DDoS Saldırılarından Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

145 Bin Kamerayla Dünyanın En Büyük DDoS Saldırısı Yapıldı!

YORUMLAR