İlk Gününde Amazon Türkiye'yi Kaç Kişi Ziyaret Etti?

İlk Gününde Amazon Türkiye'yi Kaç Kişi Ziyaret Etti

E-ticaret denilince akla gelen ilk firmalardan birisi olan Amazon, heyecanlı bir bekleyişin ardından geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki macerasına başladı. Peki, Amazon’u ilk gününde kaç kullanıcı ziyaret etti? İşte e-ticaret devinin ilk trafik verileri!

Dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Amazon, 19 Eylül’de ülkemizdeki faaliyetlerine resmen startı verdi. Türkiye operasyonuna Amazon.com.tr internet adresinden başlayan ABD’li şirket, ilk gününde Türk kullanıcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırmasına göre, Amazon Türkiye açıldığı ilk gün 578 bin 607 kişiyi ağırladı. Bu rakam ikinci gün 203 bin 382, üçüncü gün ise 140 bin 095 seviyelerine kadar geriledi. 

amazon türkiye trafik

Türkiye’deki 20 milyar doları geçen e-ticaret sektörüne yeni bir soluk getirmesi beklenen Amazon, büyük bir heyecan yaratsa da, henüz tam anlamıyla hazır görünmüyor. Nitekim internet sitesindeki hatalar ve ürün portfolyosunun az olması bunu net bir şekilde gözler önüne seriyor.

IAB Türkiye tarafından hazırlanan raporda, Amazon.com.tr’ye girişlerin dördüncü günde de gerilemeye devam ettiği görülüyor. 19 Eylül ile 25 Eylül tarihleri arasını kapsayan rapora göre, dördüncü günde 72 bin 504 olan ziyaretçi sayısı, beşinci günde ise 43 bin 196’ya geriledi.

Beşinci günün ardından yeniden yükselişe geçen Amazon Türkiye, haftayı 93 bin 082 ziyaretçi ile kapadı. Tabii tüm bu rakamların yalnızca PC platformu için olduğunu söylemeden geçmeyelim. Dolayısıyla mobil tarafındaki veriler bu araştırmaya dahil edilmedi.

Amazon Türkiye'yi ziyaret ettiniz mi? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!