İlk Kez Düzenlenen TEKNOFEST Dünya İkincisi Oldu

TEKNOFEST Dünya İkincisi Oldu 1

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın (AA) global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, İstanbul’da gerçekleştirildi. Bu yıl ilk kez düzenlenen festivali 4 günde yarım milyondan fazla kişi ziyaret etti. Büyük ilgi gören TEKNOFEST, günlük katılım sayılarına göre dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olmayı başardı.

T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Teknofest ilk yılında günlük katılım sayılarına göre dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olmayı başardı." ifadelerini kullanarak TEKNOFEST’in başarısını duyurdu.

İstanbul Yeni Havalimanı'nda gerçekleştirilen ve bir ilk olan TEKNOFEST’te 4 gün boyunca, 750'den fazla takım, 2000'den fazla yarışmacının katıldığı teknoloji yarışmaları yapıldı, yaşamın her alanına dair teknolojiler konuşuldu ve havacılık gösterileriyle ziyaretçilere görsel bir şölen yaşatıldı. 

TEKNOFEST Dünya İkincisi Oldu 2

Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yanı sıra festival kapsamında Dünya Drone Şampiyonası, Hack İstanbul Siber Güvenlik Yarışması, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, dünyanın en hızlı 7 aracının yarıştığı 'Yarışların Yarışı', nefes kesen jet uçak, helikopter ve akrobasi gösterileri, THY seyahat hackatonu, dikey rüzgar tüneli, planetaryum, paraşüt atlayışları, hava araçları sergisi, simülasyon uygulamaları, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler düzenlendi.

Festival Boyunca Gökyüzünde Görsel Şölen

Özellikle gökyüzünde harmandalı yapan Atak helikopterlerinin büyük alkış aldığı festivalde, heyecan ve adrenalin neredeyse hiç bitmedi. Türkiye'nin ilk profesyonel milli akrobasi pilotu Ali İsmet Öztürk ile kızı, Türkiye'nin ilk profesyonel kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk'ün akrobasi gösterileri hayranlıkla izlendi. 

Festivalde ayrıca, Türk Yıldızları, Solo Türk, paraşüt timi, 129 ATAK helikopteri ve TB2 silahlı İHA’lar da heyecan verici gösteriler düzenledi.