İlk Milli Anti-Virüs Yazılımı Savungan Comodo'dan Geliyor

İlk Milli Anti-Virüs Yazılımı Savungan Comodo'dan Geliyor

Son zamanlarda üniversiteler ve YÖK başta olmak üzere Türkiye'deki birçok kamu kurum ve kuruluşlarının adı sürekli siber saldırılarla anılmaya başlandı. Bu tarz siber saldırıların önüne geçebilmek için başlatılan proje kapsamında Türkiye'nin ilk yerli güvenlik yazılımı hazırlanmaya başlandı.

2012'nin son çeyreğinde başlayan milli anti-virüs çalışmalarının başında ise ABD'nin New Jersey Eyaleti merkezli dünyanın sayılı güvenlik yazılımı şirketlerinden biri olan Comodo bulunuyor. Antakyalı Melih Abdulhayoğlu'nun kurucusu ve CEO'su olduğu Comodo dünyada anti-virüs pazar yayının %2'lik bir dilimine sahip olarak ilk 10'u zorlamakta.

Türkiye'nin ilk milli anti-virüs yazılımı olacak olan "Savungan" kod adlı proje için çalışmalara başladıklarını söyleyen Comodo CEO'su Melih Abdulhayoğlu. “Türkiye’ye siber güvenlik teknoloji transferi ile ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. ODTÜ’de bu konuda hizmet verecek ve yerli güvenlik teknolojisi geliştirecek Ar-Ge ofisimizi açtık” dedi. Ayrıca Comodo tüketici güvenliği ürünlerinin Ar-Ge’sinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Egemen Taş ise “Savungan” kod adlı anti-virüs projesi için 2012’nin son çeyreğinde çalışmaya başladıklarını ve bu yıl projeyi bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Egemen Taş ayrıca milli anti-virüs teknolojisinin önemini şu sözlerle dile getirdi: “Milli antivirüs teknolojisi önemli çünkü kendinize yönelik tehditleri başkalarının insafına bırakmamış oluyorsunuz. Öncelikli olarak bu teknoloji Turkiye’de geliştirilmeli ve günlük tehdit analiz laboratuvarları, Türkiye’de kurulup idame ettirilmeli. Bu adımların atılması bizim altından kalkabileceğimiz bir şey.”

2013 yılı içerisinde tamamlanması beklenen projeyle birlikte Türkiye, ABD, Rusya, Çin, Hindistan, Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'dan sonra yerli-antivirüs teknolojisine sahip olan olan 9. ülke olacak.

Özellikle Redhack ve benzeri saldırıları "Gelişmiş Israrcı Tehdit" olarak adlandırıldığını belirten Abdulhayoğlu, bu tarz siber saldırılara karşı da geliştirdikleri çözümlerinin olduğunu söyleyerek, ilk milli anti-virüs yazılımımızın Comodo tarafından yayınlanacağının da bilgisini vermiş oldu.

Anti-virüs pazarında virüssüz internet garantisi veren ilk firma olan Comodo, aralarında Chase, NASA, IBM, Xerox, Michigan University'nin de bulunduğu 200 bin işletme ve 25 milyon kullanıcının internet güvenliğini sağlamakta.

Microsoft CEO'su Steve Ballmer NBA Takımı mı Satın Alıyor?

YORUMLAR