İlk Robot Avukat Ross Duruşmalara Girmeye Hazırlanıyor

İlk Robot Avukat Ross Duruşmalara Girmeye Hazırlanıyor

ABD’de geliştirilen robot ilk olarak icra ve iflas davalarına bakacak. Ross adı verilen bu yapay zekayı ABD’nin önce gelen hukuk firmalarından Baker & Hostetler’a ait.

Baker & Hostetler firması Ross’un iflas davalarına 1 hafta içerisinde bakmaya başlayacağını söyledi. Firma, teknoloji devi IBM tarafından geliştirilen yapay zeka Ross’un iflas ve icra bölümünde çalışan 50 avukata yardımcı olması için kullanacağını ve pek çok konuda dava akışlarını hızlandıracağını düşündüklerini de ifade etti.

Ancak durum çok da hayal ettiğiniz gibi değil, Ross duruşmalarda kullanılmayacak, hukuk bürosunun ifadesine göre, avukatlar binlerce sayfayı bulan belgeleri okumak yerine, Ross’tan gerekli bilgileri alabilecek ve zaman kazanabilecekler. Ancak bu işlevin Ross’un sadece belge taramadan kullanılacağı anlamına gelmemesine dikkat çeken hukuk bürosu, yapay zeka Ross’un avukatlara aynı zamanda gereken yaratıcı cevapları da sağlayacağının da altını çizdi. Büro zaman içinde Ross’un kapasitesinin genişletilerek fikri mülkiyet, ceza, vergi ve iş hukuku konularında bir uzman haline getirileceğini de açıkladı.

Bu arada şu notu da düşelim; Baker & Hostetler hukuk firması bünyesinde 900 kadar avukat barındıran dünyanın en büyük şirketlerinden biri.

Yapay Zeka Yönetim Kurulu'na Katıldı

Yapay Zeka Üzerine Aklıma Gelen En Dürüst Sorular

apay Zeka Bir Mesleği Daha İnsanların Ellinden Aldı

YORUMLAR