İlk Tam Biyonik Adam Londra Bilim Müzesi'nde Sergileniyor

İlk Tam Biyonik Adam Londra Bilim Müzesi'nde Sergileniyor

Gerçekçi yüzü ve işlevsel yapay kan dolaşım sistemi ile 1 milyon dolarlık ilk yapay insan sergilendi.

Rex adlı Biyonik adamın bir yapay kan dolaşım sistemi var fakat o bir insan olmadığından emin. Rex, dünyadaki ilk tam Biyonik adam.

Rex; bir adamın yüzüne, protez uzuvlara, işlevsel yapay kan dolaşım sistemine, pankreas, böbrek, dalak ve trakenin de dahil olduğu yapay organlara sahip. 6,5 feet uzunlukta olan Rex’in şu anki değeri 1 milyon dolar.

Rex, robot uzmanları tarafından tasarlandı. Araştırmacılar, bilimsel sınırları ne kadar zorlayabileceklerini test etmek ve modern bilimin, vücut parçalarını insan yapımı alternatiflerle değiştirme yarışını bilim-kurgu ile yakalamaya başladıklarını ispatlamak istediklerini söylüyor. Gelecekte insanlar, belki de, bozulmuş bir organı onarabilecekler ve organ bağışı ortadan kalkacak. Böylece eşleşen organ için beklemek geçmişe ait bir şey olacak.

Zürih Üniversitesi’nde sosyal psikolog olan Bertolt Meyer, Biyonik adamın nasıl çalıştığını ispatlamak için diğer araştırmacılarla birlikteydi. Meyer, Biyonik adam hakkında şu açıklamaları yaptı: “Benim kişisel favorilerimden biri, damarlarında dolaşan bu yapay kan.  Çünkü bunlar tıpkı gerçek kanın yaptığı gibi oksijeni bağlayıp bırakan nano parçacıklardan yapılmış. Fakat bu gerçek kan değil; bunlar nano parçacıklar. Ayrıca geliştiriciler, kullanılamayacak duruma gelmiş böbreklerin yerine kullanılabilecek yapay böbrek konusunda çalışmalar yapmakta. Bunlar da teknolojinin en güzel yararları."

Rex, şu anda Londra’da Bilim Müzesi’nde sergilenmekte. Detaylı bilgilere http://tamind.ir/fgr adresinden ulaşılabilir. 

Microsoft Security Essentials'a Bir Darbe Daha

YORUMLAR