İlk Uzay Ülkesi Asgardia Vatandaşlarını Bekliyor

İlk Uzay Ülkesi Asgardia Vatandaşlarını Bekliyor

İnsanoğlu ilk kez Asgardia ile resmi olarak uzayda koloni kuruyor. Bu ilginç proje nanobilim alanında uzman Rus bilim adamı Dr. Igor Ashurbeyli tarafından yürütülen bir proje. UNESCO Bilim ve Uzay Komitesi üyelerinden olan Igor Ashurbeyli aynı zamanda Aerospace International Research Center adlı uluslararası uzay araştırma kurumunun da kurucusu. Projenin temel amacı ise insanoğlunun uzaya erişimini artırmak ve Dünya'yı asteroid yağmurlarından ve uzay çöplerinden korumak. Asgardia aslında uzaya gönderilecek bir uydu ve insanoğlunun uzayda sahip olduğu bir toprak parçası olarak resmiyet kazanmasına çabalanıyor.

Asgardia'nın resmi bir ülke olarak tanınabilmesi için 100.000 vatandaşa ihtiyacı var. Asgardia vatandaşı olabilmek için ise uzaya çıkıp Asgardia üzerinde yaşamanıza gerek yok, Dünya üzerinden de Asgardia vatandaşı olabileceksiniz. Asgardia, 100.000 vatandaşa sahip olduğunda ise Birleşmiş Milletler tarafından tanınması talep edilecek.

Asgardia'nın BM tarafından resmi bir ülke olarak kabul edilebilmesi için ilk olarak BM üyesi ülkelerin Asgardia'yı özel olarak tanımaları gerekiyor. Ayrıca Asgardia'da yaşayan vatandaşların da olması gerekiyor. Bu kriterlerin gerçekleşmesi muhtemelen mümkün olmayacak; fakat BM, Asgardia'ya özel bir ayrıcalık yaratabilir.

Asgardia şu an için 100.000 vatandaş limitinin yarısını kazanmış durumda. Eğer bu uydu resmi bir uzay ülkesi olarak tanınırsa ortaya ilginç bir durum çıkacak.

NASA  YouTube Aracılığıyla 7/24 Uzaydan Canlı Yayına Başladı

Birleşmiş Milletler, İlk Uzay Görevini 5 Yıl Sonra Gerçekleştirecek

YORUMLAR