İlkel Asteroid Ryugu’ya Gezginci Gözlem Aracı İndirildi

Asteroid Ryugu Gezginci Gözlem Aracı

Mobil Asteroid Yüzey İzcisi (MASCOT) adı verilen Alman-Fransız yapımı bir gezginci gözlem aracı, Japon Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) tarafından Ryugu asteroidine indirildi.

Gezginci gözlem aracının, Dünya'ya 280 milyon kilometre uzaklıktaki asteroide, Hayabusa 2 uzay aracı ile bırakıldığı belirtildi.

Ryugu asteroidinin çevresinde Haziran ayından bu yana keşif çalışmalarına devam eden Hayabusa 2’nin, 10 kilogram ağırlığındaki kutu şeklindeki gezginciyi yüzeye indirebilmek için asteroidin yüzeyine 50 metre yaklaştığı ifade edildi.

Yer çekiminin zayıf olduğu Ryugu asteroidinin yüzeyine, yine Hayabusa 2 uzay aracı tarafından geçen ay da Gezginci 1A ve Gezginci 1B adı verilen MINERVA-II1 tipi zıplayan gözlem araçları indirilmişti.

3,5 yıllık yolculuğun ardından geçtiğimiz Haziran ayında  Ryugu asteroidine ulaşan Hayabusa 2’nin, çalışmalarını tamamladıktan sonra topladığı değerli numunelerle birlikte 2020’nin sonlarına doğru Dünya’ya geri döndürülmesi planlanıyor.

Uzmanlar, ilkel bir asteroid türü olan Ryugu’dan toplanan numunelerin incelenmesi sonucunda Güneş Sistemi'nin oluşumuyla ilgili ipuçlarına ulaşmayı hedefliyor.