Imgur, GIF Kültürünü 21. Yüzyıla Taşıyor

Imgur, GIF Kültürünü 21. Yüzyıla Taşıyor

Gençliğimizde bizlerle buluşan bir efsane ile ilgili yeni ve güzel haberler var bugün. Bu efsaneyi aslında hepimiz çok iyi biliyoruz, çünkü artık olay "yaşayan efsaneye" dönmüş durumda. Burada bahsettiğimiz efsane, GIF'ler! 

GIF konusunda uzmanlaşmış bir uygulama olan Imgur'u hepimiz tanıyoruz. "Basit görsel paylaşımı" olarak tanınan Imgur, anlaşılan GIF konusunda daha ileriye gitmeye karar vermiş. Imgur'un önde gelen isimlerinden Alan Schaaf, günümüzde kullanılan video formatlarının yanında artık GIF'in pek tercih edilmediğini ve bu durumun onu çok üzdüğünü söylüyor. Bu konuya bir çözüm getirmek isteyen Schaaf ise konu hakkında şu şekilde yorum yapıyor:

"Biraz gerçekçi olalım; .GIF formatı artık demode oldu ve günümüz modern web çağında tercih edilmiyor. 1989'da kurulan .GIF, aslında animasyon amacıyla ortaya çıkmamıştı. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey bu deneyimi kullanıcılara tekrar yaşatmak, işin etrafındaki teknolojiyi daha iyi hale getirmek."

Peki ya ekip bunu nasıl yapmayı planlıyor? Açıklanan bilgilere göre artık Imgur'a yüklenen ve GIF yapılmak istenen resimler, dönüştürülüp MP4 şeklinde kullanıcıya sunulacak. Bu aşamada tabii ki MP4 GIF'lerinin boyutları konusunda kafalarda soru işaretleri oluşuyor. Bu konuyla ilgili de Schaaf, şu ana kadar yaptıkları testlerin sonucunda MP4 olan GIF'lerin boyutunu 10 kata kadar küçültebildiklerini gördüğünü söylüyor. 

MP4 GIF'lerin en avantajlı yanının ise GIF'ın yüklenme sürecinde olsa bile otomatik olarak başlaması olduğu söyleniyor. Takımın bu yeni deneyime verdiği yeni isim ise; GIFV.

Güncellemenin ne zaman geleceği henüz belirli değil. Eğer Imgur ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız, programı aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

HTC RE: Dikkat Çeken Küçük Kamera

Xim, Microsoft'un Yeni Fotoğraf Paylaşma Uygulaması Karşınızda!

YORUMLAR