İmplantsız Uyarım Tekniğiyle Beyin Rahatsızlıkları Tedavi Edilecek

İmplantsız Uyarım Tekniğiyle Beyin Rahatsızlıkları Tedavi Edilecek

Bilim insanları, beynin derin bölgelerini uyarmanın Parkinson ve diğer beyin rahatsızlıklarını tedavi ettiğini biliyor. Ancak sorun şu ki, uyarımı gerçekleştirmek adına kafatasının açılması gerekiyor. Kafatasının açılması, hem zaman kaybı hem de riskli görülüyor. Bu noktada yeni keşfedilen implantsız uyarım tekniği sayesinde, açık ameliyata gerek duyulmayacak.

Beynin derin bölgelerine ulaşmak adına alternatif ve daha uygun bir yol olarak keşfedilen implantsız uyarım tekniği, yalnızca kafatasının hemen üzerinde elektrotlar gerektiriyor. Beynin uyarılması kapsamında, yüksek frekanslı iki akımın uygulanması gerekiyor, çünkü ancak iki akımın etkileşimi ile beynin derin kısımları uyarılabiliyor. Beynin farklı bölgeleri uyarılmak istendiğinde, bu frekansları ve elektrotların yerlerinin değiştirilmesi yeterli oluyor.

İmplantsız uyarım tekniği şu an daha ekonomik ve hızlı olabilir ancak geleneksel yöntemlerin daha etkili bir tedavi olduğu da bir gerçek. Yine de bu tekniğin ortaya çıkması çok değerli görülüyor. Çünkü bu elektrotlu teknik, beynin diğer bölümlerini etkilemiyor. Yani implantsız uyarım tekniğinde yan etki riski bulunmuyor. Keşfedilen bu yeni tekniğin daha da geliştirilmesi halinde, Parkinson ve depresyon gibi rahatsızlıkların tedavisinde gönül rahatlığı ile kullanılabileceği belirtiliyor.

Bilim Adamları Dünya'da Kara Delik Yarattılar!

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

YORUMLAR