İnanması Güç Ama Kullanıcılar Internet Explorer'ı Bırakmak İstemiyor

İnanması Güç Ama Kullanıcılar Internet Explorer'ı Bırakmak İstemiyor

Merhaba Tamindir takipçileri. Bildiğiniz üzere Microsoft geçtiğimiz yılın sonlarına doğru yeni işletim sistemi Windows 10'u duyurmuştu. Windows 10 duyurulduğunda göze çarpan en büyük değişiklik başlat menüsüydü. Bu özelliğin yeniden işletim sistemine dahil ediliyor oluşunun yanında Microsoft kullanıcı geri bildirimlerine kulak vereceğini de açıklamış, bu yolla yeni ve kullanışlı özellikleri Windows 10'a kazandıracağının sözünü vermişti. İşte Project Spartan bu yeni özelliklerden biriydi. Daha sonradan Microsoft Edge adını alan bu proje Windows 10'da Internet Explorer'ın yerini alacak yeni internet tarayıcısıydı.

Internet Explorer 90'lı yıllardan beri hayatımızda olan ve günümüzdeki internet tarayıcılarının en yaşlısı ünvanını taşıyan internet tarayıcısıydı. İlk çıktığı dönemde yakaladığı başarıyı ilerleyen zamanlarda koruyamayan bu tarayıcı bir süre sonra kullanıcılar tarafından alay konusu olmuş, düzeltilmesi zor bir imaja sahip olmuştu. Microsoft, Internet Explorer 10 ve 11 ile bu imajı düzeltmek için çabalamış; fakat yine bu tarayıcı rakiplerinin gerisinde kalmıştı.

Sonuçta Microsoft'un Internet Explorer'ı kurtarmak yerine daha hızlı ve tamamen yeni bir tarayıcı motoru üzerinde çalışması mantıklı bir karar olarak değerlendirilebilir. Fakat bu karar hakkındaki kullanıcı geri bildirimleri hiç de beklenildiği gibi değil. Yapılan geri bildirimlerde kullanıcıların halen Internet Explorer'ı kullanmak istedikleri görülüyor. Bunun başlıca nedeni ise uyumluluk problemleri. Birçok firma halen sadece Internet Explorer üzerinden çalışan servislerden faydalanmakta. Bu da bu firmaların Windows 10'a geçmeme kararı almamasına sebep olabilir. Microsoft Edge tarayıcının Internet Explorer'ın yerini almak yerine performans arayan kullanıcılara alternatif olarak sunulması Microsoft açısından daha mantıklı biz karar olabilir.

Windows 10'un PC Pazarını Kurtarması Neden Olanaksız?

YORUMLAR